Това каза пред БНР блогърът Анна Шиндарова. По думите ѝ музеят е недостъпен, а посещенията – редки.
"Беше тъмно и прашно нагоре по стълбището - все едно не е там", разказа личния си опит тя.
"Този контраст между внушителните експонати там и пълната тайнственост на музея – дори студентите не го знаят, ме амбицира да напиша статията. Не очаквах такава лавина от харесвания и споделяния. Хората имат нужда от нещо добро, от кауза", сподели тя в предаването "Хоризонт до обед".
"Нека попречим на музея да изчезне постепенно като мамутите и динозаврите", гласи посланието на Анна Шиндарова, получило широка гласност в социалните мрежи.
В статията си Шиндарова предлага 5 стъпки, първата от които е спешен ремонт, "поне на мухлясалата част". Втората стъпка е поставянето на табели, включително пред сградата на университета и вътре. Трета стъпка – да се повиши таксата, защото с 2 лева трудно може да се самоиздържа такъв музей, както и да се продават малки сувенири. Блогърът предлага и промяна на работното време на музея – "да работи поне в събота", за да се подобри достъпът до него.
Хората предлагат да помогнат по нестандартни начини, даренията са най-малкото, отбеляза Анна Шиндарова.
Радостно е, че хората се интересуват от съдбата на тази сбирка. Само с дарения обаче нещата не могат да бъдат уредени. От ремонт на покрива се нуждае цялата сграда, коментира пред БНР ректорът на висшето училище проф. Георги Вълчев.
Сбирката е възникнала като учебна, за обучението на студентите, уточни той. По думите му колекцията продължава да се попълва.
Проблем е достигането до сбирката, признава проф. Вълчев, който определи състоянието на асансьорите в Ректората като плачевно.
"Никой не е против гражданската инициатива. Въпросът е, че това не става само и единствено през социалните мрежи. Няма как единствено и само през гражданска инициатива да се намерят 40-50 милиона, за да се подмени покривът на целия университет. Няма как да си говорим през медиите. Редно е да се срещнем. Добре дошли са в университета", декларира проф. Георги Вълчев.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..