Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Байдън или Тръмп е по-опасен за демокрацията?

| Коментар
Снимка: БТА

Дроновете на либералната лаптоп класа сякаш са програмирани да наричат своите опоненти „заплаха за демокрацията“ на всеки десет минути ефирно време. Прогресивните политици, професори, пиари, журналисти, активисти, маркетинг експерти и други персонажи от скеч на „Монти Пайтън“ не спират да изпускат в пространството тази сакрална за сектата фраза - „заплаха за демокрацията“.

Колкото повече ги слуша човек, толкова по-убеден става, че тези май не знаят значението нито на думата заплаха, нито на думата демокрация. Или поне се правят, че не го знаят. А софтуерът им направо блокира, когато някой обърне тази бухалка срещу тях. Това се случи тази седмица в САЩ. Независимият кандидат за президент Робърт Кенеди-младши даде интервю за един от органите на прогресивния режим CNN и като по алгоритъм беше тенденциозно питан от водещата за Тръмп, разбира се, определен от нея напълно „неутрално и професионално“ като „заплаха за демокрацията“. И тук Кенеди обърна играта. „Слушайте, мога да дам аргументи, че Байдън е много по-ужасна заплаха за демокрацията. Той е първият кандидат за президент и първият президент в историята, използвал федералните агенции, за да цензурира политическа реч“.

И тук колективният либерален мозък блокира. Но Кенеди продължи: „Мога да кажа това, защото точно спечелих дело, от което става ясно, че Джо Байдън е започнал да ме цензурира – и не само мен – едва 37 часа след като официално поема поста на президент на САЩ. Никой друг държавен глава на нашата страна не е вършил такова нещо. Най-голямата заплаха за демокрацията не е когато някой изрази съмнение в изборни резултати като Тръмп, а когато действаш президент на САЩ използва властта, за да принуждава социални мрежи като „Фейсбук“, „Инстаграм“, „Туитър“ да дават достъп на ФБР, ЦРУ и други агенции с цел цензурирането на политическите си критици.“

Фактите потвърждават обвиненията на Кенеди-младши. Администрацията на Джо Байдън атакува самият конституционен ред на САЩ, особено в ключовата му част за свободното от държавна намеса изразяване. Вече е доказано, че Байдън е първият президент, който е натискал основните комуникационни компании да работят в синхрон с репресивните органи на разузнаването, за да ограничават публичния дебат.

Според множество американски конституционни експерти това е директно нарушение на Първата поправка в Конституцията и реална заплаха за демокрацията. А не маркетингова. Съвсем истинските измерения на машината за манипулация се очертаха още при цензурирането на вече доказаната като вярна информация от лаптопа на Хънтър Байдън, син на Джо. Тогава „Туитър“ блокира достъпа до истината, а десетки бивши лица от американските служби публично казаха, че лаптопът бил „руска пропаганда“. Като под казаха имаме предвид подведоха, излъгаха, изманипулираха, изментиха, измамиха и каквото още се сетите. Защото нищо такова нямаше, никакви руски следи и заговори, а само скандални факти от комуникацията на Хънтър, хвърлящи сериозни съмнения за международна корупция и търговия с влияние на цялата фамилия Байдън, включително Джо, който според свидетеля Тони Бобулински е наричан в съобщенията като „Големият човек“. Ето това е гигантски скандал. И никой не пое отговорност.

Нека не забравяме и катастрофалният опит да администрацията на Джо Байдън да създаде нещо като „Министерство на истината“ чрез безумен „борд по дезинформация“. За щастие смъртта на пропагандния израстък към Департамента по Вътрешна сигурност на САЩ настъпи едва три седмици след старта. Припомняме, че за краткото си съществуване „бордът по дезинформация“ беше оглавен от странна, истерична и инфантилна 33-годишна ТикТок инфлуенсърка на име Нина Янковиц, която сама разпространява дезинформация и оперира като пародиен проводник на партийни опорни точки пред основно младежката аудитория на китайската социална мрежа. Бордът по дезинформация се разпадна заради собствената си дезинформационна природа.

Нека припомним и как режимът на Байдън започна проверки срещу Илон Мъск след придобиването на „Туитър“ и превръщането на тази допреди това почти партийна платформа в зона за свободно изразяване на различни гледни точки.

За съжаление изглежда, че така наречената американска демократична общност смята, че когато тя държи властта и ограничава свободното слово през репресивните държавни органи, то това е добро за демокрацията. Да ви звучи познато? Но ако случайно някой изрази съмнение в избори, спечелени от тяхната Демократическа партия – това вече е истинска заплаха за конституционния ред. Именно заради острите критики на Тръмп относно честността на изборите през 2020 година, сега търсят начини да го вкарат в затвора и да осигурят служебва победа за Байдън през ноември.

Но когато някой обърне разказа и посочи как те са истинската заплаха, тогава става интересно. Ще видим дали Кенеди-младши ще продължи да дразни бившата си партия и нейните „демократични експерти по демокрация“.

* Коментарът е авторски и не отразява позицията на общественото радио

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12