Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

40% от пациентите, които доцент Калев консултира, заминават за лечение в Турция

Доц. Димитър Калев: Грижата за онкоболните в България е неорганизирана. Затова има доплащания

"Всички страни с организирана медицина са създали т.нар. всеобхватни ракови центрове"

| Репортаж
доц. Димитър Калев
Снимка: Евелина Стоянова

Средно по 1500 лева доплащат у нас пациентите с онкологични заболявания, сочи проучване на "Индекс на болниците". Това поставя болните пред сериозни финансови бариери и достъп до адекватна здравна помощ, води и до търсене на здравна грижа в чужбина. 

69% от пациентите с онкологични заболявания е трябвало да доплащат средно по около 1 500 лева за лечението си. 26% от тях са получавали ограничени здравни грижи, показват резултатите от национално проучване на "Индекс на болниците", извършено сред 417 пациенти и техни близки. За какво е трябвало да доплащат онкоболните, разказва социологът Юлияна Гальова.

"Оказва се, че 100% от нашите респонденти са минали през някакъв вид изследване. Заплатили са средно 455 лева. Що се отнася до приема на лекарствената терапия – през такава са преминали 75% от участниците в проучването. 25% от тях са заплатили 365 лева.

Освен тези преки разходи, които се налагат на пациентите с онкологични заболявания, има и други, свързани със специализирани храни, витамини, перука, естетични интервенции. Там средната сума, която се формира, е в размер на 897 лева". 

Юлияна Гальова

Разходите за лечение на пациентите с онкологични заболявания не са покрити изцяло от Националната здравно осигурителна каза, Министерството на здравеопазването или общините. Това е причината онкоболните да търсят лечение в чужбина, например в Турция, казва доцент Димитър Калев – председател на Управителния съвет на Съвместната онкологична национална мрежа.

"Грижата за онкоболните в България е неорганизирана. Липсата на организация е причина за тези плащания и доплащания". 

Доц. Калев дава пример с най-честият рак при жените – този на гърдата.

"Пациентката в началото може да опипа някакво уплътнение в своята гърда. Тя трябва да отиде на мамографски скрининг. После опипаната бучка трябва да бъде биопсирана. След операцията материалът отново трябва да отиде за хистологично изследване. Пациентката отново трябва да доплати за маркери, защото не са заплатени от Касата. Всички страни с организирана медицина, включително и нашите комшии – турците, са създали т.нар. всеобхватни ракови центрове. Това е стандарт в света. Те представляват лечебни заведения, където могат да бъдат осъществени всички процедури – от прием и диагностика до последните грижи за пациента. Ако бъдат създадени в България, те биха революционизирали грижата за пациенти с онкологични заболявания". 

доц. Ася Консолова

Единственият изход от ситуацията, според доц. Димитър Калев, е в така наречения анти-раков план, създаден през 2022 година, като до тази година няма нито една активност по него. В плана е залегнало изискване за създаване на сертифицирани и всеобхватни ракови центрове. Това би решило до голяма степен проблемите на българската онкологията, казва доцент Калев и признава, че грижата за онкоболните у нас не е добра. 

Дотогава повече пациенти ще търсят онкологична грижа в чужбина. 40% от пациентите, които доцент Калев консултира, заминават за лечение в Турция.

През 34 специалисти преминава един онкоболен у нас, казва доцент Калев и представя доц. Ася Консолова:

"Адекватна грижа означава от процес на диагноза до процес на поддържащи грижи и проследяване". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19