Средно по 1500 лева доплащат у нас пациентите с онкологични заболявания, сочи проучване на "Индекс на болниците". Това поставя болните пред сериозни финансови бариери и достъп до адекватна здравна помощ, води и до търсене на здравна грижа в чужбина.
69% от пациентите с онкологични заболявания е трябвало да доплащат средно по около 1 500 лева за лечението си. 26% от тях са получавали ограничени здравни грижи, показват резултатите от национално проучване на "Индекс на болниците", извършено сред 417 пациенти и техни близки. За какво е трябвало да доплащат онкоболните, разказва социологът Юлияна Гальова.
"Оказва се, че 100% от нашите респонденти са минали през някакъв вид изследване. Заплатили са средно 455 лева. Що се отнася до приема на лекарствената терапия – през такава са преминали 75% от участниците в проучването. 25% от тях са заплатили 365 лева.
Освен тези преки разходи, които се налагат на пациентите с онкологични заболявания, има и други, свързани със специализирани храни, витамини, перука, естетични интервенции. Там средната сума, която се формира, е в размер на 897 лева".
Разходите за лечение на пациентите с онкологични заболявания не са покрити изцяло от Националната здравно осигурителна каза, Министерството на здравеопазването или общините. Това е причината онкоболните да търсят лечение в чужбина, например в Турция, казва доцент Димитър Калев – председател на Управителния съвет на Съвместната онкологична национална мрежа.
"Грижата за онкоболните в България е неорганизирана. Липсата на организация е причина за тези плащания и доплащания".
Доц. Калев дава пример с най-честият рак при жените – този на гърдата.
"Пациентката в началото може да опипа някакво уплътнение в своята гърда. Тя трябва да отиде на мамографски скрининг. После опипаната бучка трябва да бъде биопсирана. След операцията материалът отново трябва да отиде за хистологично изследване. Пациентката отново трябва да доплати за маркери, защото не са заплатени от Касата. Всички страни с организирана медицина, включително и нашите комшии – турците, са създали т.нар. всеобхватни ракови центрове. Това е стандарт в света. Те представляват лечебни заведения, където могат да бъдат осъществени всички процедури – от прием и диагностика до последните грижи за пациента. Ако бъдат създадени в България, те биха революционизирали грижата за пациенти с онкологични заболявания".
Единственият изход от ситуацията, според доц. Димитър Калев, е в така наречения анти-раков план, създаден през 2022 година, като до тази година няма нито една активност по него. В плана е залегнало изискване за създаване на сертифицирани и всеобхватни ракови центрове. Това би решило до голяма степен проблемите на българската онкологията, казва доцент Калев и признава, че грижата за онкоболните у нас не е добра.
Дотогава повече пациенти ще търсят онкологична грижа в чужбина. 40% от пациентите, които доцент Калев консултира, заминават за лечение в Турция.
През 34 специалисти преминава един онкоболен у нас, казва доцент Калев и представя доц. Ася Консолова:
"Адекватна грижа означава от процес на диагноза до процес на поддържащи грижи и проследяване".
Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..