Изложбата "Изгубени под водата" разказва забравени истории на потопени български села заради интензивния строеж на язовири в периода 1950-1986 година. Тя се открива тази вечер (09 април). Експозицията е разположена в алтернативното културно пространство Bobbina.
Става дума за мултижанрова инсталация, състояща се от колажи върху текстил, специално композирана звукова картина и видео. Изложбата представя съдбата на тези липсващи места и техните жители, като се опира на архивни и документални кадри, фотография, статии от медии.
Едно от потопените села е родното място на писателя Йордан Радичков - Калиманица, съществувало до 1984 година.
Зад инициативата стоят две сестри – Ралица Каменова и Стела Бизева.
"Нашият дядо е роден и израснал в едно такова село, което в момента се намира на дъното на язовир Огоста", разказа пред БНР Стела Бизева.
"Докато беше пенсионер, той през цялото време събираше материали от вестници, разговаряше с жителите на селото, за да увековечи спомена за живота на това място.
Със сестра ми решихме да продължим неговото дело.
Това е история, която винаги е пирсътвала в детството ни.
Над 40 села са обезлюдени умишлено, за да се направят на тяхно място язовири. Някои от тях са изцяло изселени, а други-частично. Като започнахме да търсим информация, разбрахме, че това е съдба и на много други хора, не само на нашия дядо".
Инициативата "Изгубени под водата" е уеб-базирана изложба, която чрез артистично изследване разказва малко известни истории за изчезнали български села, заличени през социализма вследствие изграждане на язовири. Проектът на сестрите Ралица Каменова и Стела Бизева започва през 2020 година като страница в Инстаграм, а днес излиза във физическото пространство, за да покаже по различен начин тези малко познати истории. В периода от началото на 50-те до средата на 80-те години в Народна Република България тече интензивен строеж на язовири. Не е тайна, че част от тях са изградени върху села, които са насилствено изселени.
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..