Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов: Редовното правителство е похарчило няколко милиарда лева в последните си дни

От ПП-ДБ определиха твърдението като спекулация

Бойко Борисов
Снимка: БГНЕС

Редовното правителство в последните дни на управление е похарчило няколко милиарда лева, което е довело вместо 9 милиарда лева във фискалния резерв да има 6 милиарда лева.

Повод за коментара му са думите на служебния финансов министър Людмила Петков, която вчера, след като пое поста, заяви, че във фискалния резерв има 6,68 млрд. лева вместо обявените от Асен Василев при предаването на властта 9,9 млрд. лева.

"Като сложите пенсионните фондове, ядрената безопасност – държавата има под 2 милиарда лева, с които да разполага. Това ни е наследството. Ние като дясна консервативна партийка сме държали да има пари, мазнинка и резерв в държавата и да не се изхарчва всичко, което се изкарва", обоснова се той. 

Борисов поздрави служебния финансов министър, че е оставил на поста директора на НАП Румен Спецов.

"Ако не бяха направили така - само след една седмица с мощната им медийна подкрепа щеше да излезе, че няма пари нито за общините, нито за енергетиката, а не както каза Асен Василев… Всъщност, проблемите са изключително големи", категоричен бе Борисов.

Депутатът от ПП-ДБ Стою Стоев определи като спекулация твърденията за липсващите 3 милиарда лева и припомни позицията на Асен Василев.

"Асен Василев излезе с позиция, че това е спекулация, защото се гледа резервът към края на месеца, а не по средата на месеца – кога са извършени всички плащания и преди да са получени всички приходи", каза той.

По публикацията работи: Антония Чорева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Висши ръководители подадоха оставки, след като бивш съветник обвини Би Би Си в пристрастност

Генералният директор на Би Би Си Тим Дейви и главният изпълнителен директор на Би Би Си Нюз Дебора Търнес подадоха оставки след като бивш съветник на корпорацията я обвини в „сериозна и системна“ пристрастност в отразяването на теми, включително Доналд Тръмп, Газа и правата на транссексуалните.  Шокиращите оставки идват в момент, когато се..

публикувано на 09.11.25 в 21:08

България засилва охраната по суша, вода и въздух, включително със защита от дронове на обекти на "Лукойл"

България засилва охраната по суша, вода и въздух - включително със система за защита от дронове - на обектите на "Лукойл" на своя територия, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. Съобщението дойде след 20 ч. - малко след като изтече неофициална информация, че служители на ДАНС са влезли в "Лукойл Нефтохим Бургас"...

публикувано на 09.11.25 в 20:58
Хора от Мариупол пристигат с автобус за евакуация до евакуационния пункт в Запорожие, Украйна, 21 април 2022 г., Архив.

Принудителна евакуация на деца и родителите им от селища в две области в Украйна

В Украйна бе разпоредена принудителна евакуация на деца и родителите им от селища в Днепропетровска и Запорожка област, застрашени от настъпващите руски войски. В съобщението на министерството на териториалното развитие не се уточняват броят и имената на селищата. То идва на фона на съобщенията от руското министерство на отбраната за напредване на..

публикувано на 09.11.25 в 20:05

Задържаха петима в Испания заради принудителен брак на 14-годишно момиче с 20-годишен

Гражданската гвардия и каталунската полиция арестуваха мъж и жена в Навара за предполагаемата продажба на 14-годишната им дъщеря за 5000 евро, 5 бутилки уиски и храна на друго семейство в Лейда. Двете фамилии са арестувани заедно с 20-годишният младеж, за когото е трябвало да бъде омъжено момичето. Детето, което принадлежи към ромска..

публикувано на 09.11.25 в 19:36

Обслужването на цветните контейнери в 16 столични района се възстановява по график

Обслужването на цветните контейнери в 16-те района на София ще бъде възстановено от утре по график, съобщиха от "Екобулпак". Оттам посочват, че в рамките на няколко дни ще се положат усилия да бъдат наваксани и пропуснатите обслужвания. Отново настояваме за среща с ръководството на Столична община в лицето на Васил Терзиев, тъй като считаме че само..

публикувано на 09.11.25 в 18:47
Андрий Сибига

Киев: Всички, които ценят ядрената безопасност, да изискат от Русия да преустанови атаките по ядрената енергетика

Русия е атакувала "отново" електрически подстанции, захранващи Хмелницката и Ривненската атомна електроцентрала в западна Украйна. Това е станало по време на вчерашната масирана въздушна атака, съобщи късно снощи украинският външен министър Андрий Сибига. По думите му, нападенията, които "застрашават ядрената безопасност в Европа", "не са случайни,..

публикувано на 09.11.25 в 17:59
Президентът на Сърбия Александър Вучич.

Вучич: Следващата седмица ще е решаваща за съдбата на рафинерията в Панчево, единствената в Сърбия

Следващата седмица ще е решаваща за съдбата на рафинерията в Панчево - единствената в Сърбия, заяви президентът на страната Александър Вучич. Доставките на суров петрол за рафинерията бяха прекъснати миналия месец заради санкциите на САЩ срещу руската компания "Газпром Нефт", която притежава почти 45 процента, а заедно с "Газпром" - 56% от сръбския..

публикувано на 09.11.25 в 17:55