Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една трета от премиерите на Третата българска държава са съвместявали поста си с този на министър

| Репортаж
Веселин Методиев
Снимка: БГНЕС

Още докато се обсъждаше възможността Мария Габриел да поеме и поста на външен министър при ротацията, се породиха редица коментари, че подобно съвместяване на длъжности било странно. Когато Димитър Главчев предложи себе си и за дипломат номер 1, идеята беше наречена "екстравагантна и авангардна".

Един поглед към историята ни обаче показва, че съвместяването на двата поста се е случвало при една трета от премиерите на Третата българска държава. 

От началото на Третата българска държава двата поста са съвместявали Васил Радославов, Александър Малинов, Александър Стамболийски, Кимон Георгиев, Богдан Филов.

Премиер и външен министър едновременно е бил само Васил Коларов през далечната 1946 г. Двата поста съвместяваше в началото на работата си като министър-председател проф. Любен Беров през 1993 г. Служебен премиер и външен министър беше и Марин Райков в по-ново време - през 2013 г.

В 90% от случите министър-председател е и вътрешен или външен министър. Само един или два пъти е бил на просвещението или на финансите, обяснява историкът проф. Веселин Методиев.

"В Търновската конституция е записано, че монархът назначава и уволнява министрите, както и избира един от тях за министър-председател. От март 1880 година спечелилата изборите партия и нейният лидер съставят правителство. Монархът назначава министър-председателя, но като министър". 

Според проф. Методиев това е една практика, която българското общество не познава и затова са виновни историците.

Във времето на Царство България - преди 1944 г., това е била доста разпространена практика.  19 премиери са били и министри на външните работи. И външни министри са били последните трима министър-председатели преди 9 септември 1944 г. - Богдан Филов, Иван Багрянов и Константин Муравиев. 

Александър Малинов, Васил Радославов и Иван Евстатиев Гешов - видни фигури от българския политически живот по време на Балканските войни и Първата световна война, също са били едновременно премиери и външни министри.

"И в модерното време – след 1990 година, господин Беров също беше и министър на външните работи. След ремонта на правителството Иван Костов беше министър-председател и министър на държавната администрация. Същото може да кажем за много държави в Европа. Кой ще бъде на определена позиция е много важно в демократични условия".

След като има цял период, в който българските премиери са били и министри, и България се е развивала, няма да има проблем и със съвместяването на постовете от Димитър Главчев, смята проф. Методиев. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Външният министър Георг Георгиев.

Външният министър: България настоява за справедливи компенсации за близките на кап. Маринов

България настоява за справедливи компенсации за близките на загиналия капитан Марин Маринов, заяви министърът на външните работи Георг Георгиев в изявление, разпространено от пресцентъра на институцията.  В него министърът потвърждава, че има официална информация от Израел, че смъртта на капитан Маринов, е следствие на изстрел от израелски танк:..

публикувано на 24.04.25 в 19:02
Иван Попов

Програма "Образование" с приоритет и ресурс от близо 2 млрд. лева

В настоящия програмен период Северна България е на фокус в еврофондовете. От тази година приоритет има и програма "Образование" , която е с ресурс от близо два милиарда лева. Експерти проведоха информационен ден в Плевен по две наскоро отворени процедури за кандидатстване.  Кои са те и какво се цели, обясни пред БНР Иван Попов, изпълнителен..

публикувано на 24.04.25 в 18:59

Първа копка на железопътния интермодален терминал във Волуяк

Символичната първа копка на железопътния интермодален терминал във Волуяк направи министърът на транспорта Гроздан Караджов. Проектът трябва да заработи с пълен капацитет следващата година, когато, според Караджов, Волуяк ще се превърне в основен логистичен възел.  Интермодалният терминал се финансира по Механизма за свързване на Европа, като по..

публикувано на 24.04.25 в 18:50
Кап. Марин Маринов

Според разследване на израелските военни Марин Маринов е убит от техен снаряд

Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) признаха, че по погрешка са стреляли по обект на ООН в централната част на ивицата Газа миналия месец, при което е загинал служител на ООН, съобщиха вестниците "Таймс ъв Израел" и "Аарец", цитирани от БТА. Досега ЦАХАЛ отричаха да са отговорни за удара в Дейр ал Балах на 19 март, при който загина българинът Марин..

публикувано на 24.04.25 в 18:31
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп - архивна снимка

Тръмп към Путин: Владимир, СПРИ!

Американският президент Доналд Тръмп днес насочи критиките си към руския си колега Владимир Путин след нощната масирана руска атака срещу украинската столица Киев, предадоха световните агенции. Жертви и ранени при въздушни удари срещу Киев и Харков "Владимир, СПРИ!" написа Тръмп в социалните мрежи и добави, че не е доволен от руските удари срещу..

публикувано на 24.04.25 в 18:29
Хората се редят на опашка в базиликата

Над 61 000  души вече отдадоха почит пред тленните останки на папа Франциск

По официална информация, отдалите почит пред тленните останки на папа Франциск, изложени за поклонение за гражданите в базиликата "Св. Петър" в Рим, са вече над 61000 души. Поради огромния наплив от желаещи да се поклонят пред саркофага на папа Франциск от пресцентъра на Ватикана съобщиха, че вече са предприети всички мерки затварянето на базиликата..

публикувано на 24.04.25 в 18:23
Министър-председателят на Испания Педро Санчес

Испания се отказа от оръжеен договор с израелска компания

Испания се отказа от оръжеен договор с израелска компания след политически натиск срещу правителството. Премиерът Педро Санчес еднолично отмени решението за купуване на боеприпаси на стойност над 6 милиона евро. Сделката предвиждаше доставка на 15 милиона патрона за Гражданската гвардия на стойност 6,6 милиона евро от израелска компания...

публикувано на 24.04.25 в 18:23