Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

2
Севдалин Духнев
Снимка: Личен архив

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели.

Роден в Силистра, живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да прави тъпани за да радва с тях хората. 

"Добри са тъпаните на Севдалин  Духнев, казва музиканта Константин Маринов, създателят на най-големият български фолклорен фестивал в Америка - фестивал “Верея”.В Чикаго се проведе 14-то издание на това невероятно събитие, а тъпаните на Севдалин пригласят на музиката и танците. 

Направата на дървения цилиндър, към който с дървени обръчи са захванати кожите, които покриват от 2-те страни тъпана, имат и зигзагообразно прекарано по тях въже, което се обтяга или отпуска и това определя звука на тъпана. Така отстрани изглежда, че да се направи и бие тъпана или барабана не е трудна работа, но май не е точно така. Оказва се, че и доста сила трябва, за да биеш тъпана."

Учени установили, че продължителното биене на барабаните  натоварва сърцето, подобно  на високото натоварване при физическа дейност. Така че биенето на барабани или тъпани не е толкова лесно, колкото изглежда, но професионалистите твърдят, че може да се тренира предварително.

"Завършил съм Лесотехническия институт. С мебели се занимавах в България, бил съм и учител, след това имах собствена фирма за мебели".

Колко време след като пристигнахте в Чикаго, започнахте да работите това, което сте работил и в България?

"Може би 3 месеца след като пристигнах."

Севдалин Духнев

Каква е връзката между мебелите и тъпаните?

"Моят човек, който е вдъхновителят за правене на тъпани е един мой приятел музикант Георги Танчев, той е перкусионист, свири перфектно на тъпан и веднъж както си говорим той ме попита: - "Би ли направил един тъпан? Замислих се и казах - Не знам. Но бих опитал. Като го гледам от дърво е направен. След като е от дърво, значи би трябвало да мога…Разглобих го, проучих го и така след няколко кратни опити първият тъпан беше готов, радвахме му се, свирихме с него."

Колко тъпана имате направени до сега?

"О,  честно казано, оказа се ,че са доста. Някой ме пита наскоро, но това, което помня, в страните, които съм направил имам тъпани - Австралия, в Канада, на много  места, из много щати, в Германия имам тъпан, който съм изпратил...А с един мой тъпан професор от Флорида е правил концерт в Китай...Сега една японка свири на тъпан, български тъпан."

Музикант ли сте?

"Не съм музикант, но харесвам музиката. Любител съм. Свиря на китара, пеем с приятели, но никога професионално. Хора викат как върви бизнеса? Аз казвам, че това не е бизнес хора. Това е така удоволствие да се занимавам с нещо, да го видя като продукт, да зная, че някой му се радва след това…", разказа за "Закуска на тревата" Севдалин Духнев. 


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05