Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Късноантична сграда "Ирини" в Пловдив
Снимка: БНР - Пловдив

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век, разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги.

Филмът от поредицата й "Съкровищата на България", в който е включен и разказ за Голямата пловдивска базилика ще бъде излъчен на 24 май по  Viasat History.  

През април обаче в археологическия подлез на Пловдив, намиращ се на няколко метра от Епископската базилика, беше отворена след обновяване, късноантичната сграда "Ирини", чийто мозайки съперничат по красота на тези в Базиликата.  

Там вече се откроява и част от древна улица, свързвала двата обекта. Затова и не случайно изследователите предполагат, че в даден период това е бил домът на епископа, имал и представителни функции.  

За тази спирка от подготвяния от Общинския институт "Старинен Пловдив" маршрут "Пътят на мозайките" разказа директорът Елена Кантарева - Дечева:

"Сграда Ирини е била с впечатляващи мащаби, но заради настъпването на новия град, не може да се види северната й част.  Експонирана е само представителната.

Надписът около изобразения в централната част на мозаечния под женски образ на старогръцки се чете Ейрене - античната богиня на мира, но епиграфи и лигвисти стигат до заключението, че е по-добре името да се произнася на новогръцки - Ирини, уточни още доц. Кантарева – Дечева.  

Тази късноантична сграда, Епископската и  Малката базилики са вписани  в Индикативната листа на  България в ЮНЕСКО през 2018 година, но до окончателното одобрение  предстои още много работа по изготвянето на номинационното досие. След скорошното отваряне на сграда Ирини се очаква тя да провокира още по-голям интерес сред туристите,  казва директорът на Общинския институт "Старинен Пловдив".

И наистина можем само да мечтаем, допълни доц. Кантарева - Дечева в бъдеще да има връзка на подлеза, където сега може да се разгледа сграда Ирини, с недостъпната част на античния град на североизток, където археолозите преди години направиха задълбочени проучвания. Тъй като обектът обаче е частна собственост, до момента няма нито един одобрен проект на инвеститора за експонирането му. Всичко е заградено и невидимо от избуялата растителност.

Кога интереси и възможности ще се срещнат напред във времето не може да се каже, допълни доц. Кантарева - Дечева и отправя покана към всички, които ще изберат в тези дни да посетят Пловдив, да намерят време да се докоснат до богатото културно-историческо наследство на града.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51