Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век, разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги.
Филмът от поредицата й "Съкровищата на България", в който е включен и разказ за Голямата пловдивска базилика ще бъде излъчен на 24 май по Viasat History.
През април обаче в археологическия подлез на Пловдив, намиращ се на няколко метра от Епископската базилика, беше отворена след обновяване, късноантичната сграда "Ирини", чийто мозайки съперничат по красота на тези в Базиликата.
Там вече се откроява и част от древна улица, свързвала двата обекта. Затова и не случайно изследователите предполагат, че в даден период това е бил домът на епископа, имал и представителни функции.
За тази спирка от подготвяния от Общинския институт "Старинен Пловдив" маршрут "Пътят на мозайките" разказа директорът Елена Кантарева - Дечева:
"Сграда Ирини е била с впечатляващи мащаби, но заради настъпването на новия град, не може да се види северната й част. Експонирана е само представителната.
Надписът около изобразения в централната част на мозаечния под женски образ на старогръцки се чете Ейрене - античната богиня на мира, но епиграфи и лигвисти стигат до заключението, че е по-добре името да се произнася на новогръцки - Ирини, уточни още доц. Кантарева – Дечева.
Тази късноантична сграда, Епископската и Малката базилики са вписани в Индикативната листа на България в ЮНЕСКО през 2018 година, но до окончателното одобрение предстои още много работа по изготвянето на номинационното досие. След скорошното отваряне на сграда Ирини се очаква тя да провокира още по-голям интерес сред туристите, казва директорът на Общинския институт "Старинен Пловдив".
И наистина можем само да мечтаем, допълни доц. Кантарева - Дечева в бъдеще да има връзка на подлеза, където сега може да се разгледа сграда Ирини, с недостъпната част на античния град на североизток, където археолозите преди години направиха задълбочени проучвания. Тъй като обектът обаче е частна собственост, до момента няма нито един одобрен проект на инвеститора за експонирането му. Всичко е заградено и невидимо от избуялата растителност.
Кога интереси и възможности ще се срещнат напред във времето не може да се каже, допълни доц. Кантарева - Дечева и отправя покана към всички, които ще изберат в тези дни да посетят Пловдив, да намерят време да се докоснат до богатото културно-историческо наследство на града.
Още по темата в звуковия файл.
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Велико Търново е заплашен от водна криза. Причината не е в липсата на вода в питейния язовир "Йовковци", а в амортизираната мрежа и безкрайните аварии..