Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 30 години на крепостта не са извършвани консервационно–реставрационни работи

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Общината настоява за промяна в статута на културната ценност - да стане паметник на културата с национално значение

| Репортаж
Снимка: Велина Махлебашиева

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение, сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са опасни за хората.

На хълм над Габрово, само на 3 километра от града, се намира късноантичната и ранновизантийска крепост "Градище". Старините в района привличат вниманието още по време на османското владичество, за тях пише големият дарител за новобългарско образование Васил Априлов. Камъкът от Градище е послужил за новостроящите се обществени сгради по време на Възраждането - практика, характерна за този период. Останките от някогашното укрепено селище дават представа за предшественика на Габрово - археологически обект, който е най-дълго проучваният тук, припомня директорът на Регионалния исторически музей - археологът Росен Йосифов.

Първоначално "Градище" е представлявало стражево укрепление, което защитава пътя към Шипченския проход. Впоследствие, когато населението се отдръпва от равнинните части към планините заради чужди нашествия, прераства в укрепено селище и започва гражданско строителство.

Преди повече от век са се провели първите разкопки на Градище, а преди 50 години започват системни проучвания, до 1992-ра. Така са разкрити останките на едно укрепено селище, съществувало от началото на 4 до края на 6 век.

В укрепената територия, разположена на 23 дка площ, са открити останки от църква. На 200 метра източно от крепостта са следите от друга църква и некропол. За бита на местните жители свидетелстват производствените помещения, в които са обработвали желязо, рог и кост. Познавали са и стъклото. Тук е била една от малкото стъкларски работилници, известни по българските земи от този период.

Градище е културна ценност с местно значение и любимо място за разходка и туризъм на габровци и гостите на града, а от крепостта се разкрива великолепна гледка към града и околностите му. За съжаление останките в района са обрасли с гъста растителност, а от информационните табели е останала само една.

Снимка: Велина Махлебашиева"Към този момент е може би лека джунгла. Погледнете какви дебели дървета има, зад това нещо – разкопките! По нищо не личи, че отзад има някакъв вид артефакти. Всичко е изоставено", казва Веселин Василев, който подава слушателски сигнал до БНР за състоянието на крепостта.

"Вървим по 15-вековна история", категоричен е той. По думите му, крепостната стена е дебела две крачки.

От 30 години на крепостта не са извършвани консервационно–реставрационни работи, уточнява директорът на РИМ Росен Йосифов и припомня, че през 2017-а година проучванията на Градище са подновени в рамките на три последователни сезона. Сега музеят кандидатства за завършване на тези проучвания, благодарение на които бяха открити нови жилища, с разнообразни находки.

Същевременно отдавна разкритото продължава да се руши. Музеят не получава средства за поддръжката на обекта. От Община Габрово твърдят, че обектът е публична държавна собственост, но в Закона за културното наследство се казва, че кметовете на общини организират и координират осъществяването на политиката по опазването му на територията на съответната община.

"Поддръжката е много скъпоструваща дейност. Едно е да се дадат средства – еднократни или няколко години, за проучвания. Другото е много по-ангажиращо и натоварващо: даден обект да го поддържаш всяка година, да се извършва почистване, да се прави консервация и реставрация, ако се наложи и охрана. Много малко общини могат да си го позволят."

В годините назад общината търси възможности за опазване и развитие на обекта като кандидатства пред Министерството на културата за промяна статута на "Градище" – от местен в паметник на културата с национално значение. Бюрократични спънки обаче не позволяват довеждането на процеса докрай, въпреки тогавашното положително решение на експертна комисия към министъра на културата, пояснява директорът на Историческия музей Росен Йосифов.

Изключително много ще струва да се реши проблемът с опасните части на крепостта, както и да се направи цялостен проект, посочва той.

Засега единствените възможни мерки са поставяне на временни табели, които да предупреждават посетителите за опасността от рухване на зидовете.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52