В последно време са особено популярните фотоволтаични батерии, инсталирани край полетата, засадени с различни селскостопански култури и произведената на място енергия е насочена за задоволяване на нуждите на самата ферма или плантация. Над изкуствените езера, през топлите месеци се "разстилат" соларни батерии, които утилизират слънчевите лъчи, а и пазят водата от свръх изпаряване. Има и проблем: внасяните от Китай слънчеви батерии са тежки и използват метал и стъкло. Те ги правят потенциални замърсители на природата, веднага щом престанат да бъдат ползвани.
В Израел са изработени соларни панели, които са 10 пъти по-леки от китайските и са много по- удобни за ползване дори при неравна повърхност.
"Когато се говори за екологично чисти източници на енергия, на първо място учените поставят слънчевата, тази от морските вълни и от вятъра. Още миналия век са изобретени начини за използването им. Но до скоро те бяха единствени и неизменни. Освен, че са морално остарели от техническа гледна точка, често те са част от замърсяването на природа, а и заемат големи площи, които могат да бъдат използвани в земеделието.
Така се роди нашата идея да ги заменим с леки - тежащи по 3 килограма. Гъвкави са. В ранна пролет мнозина от притежателки и ги разпъват на покривите си, ( защото батериите ни могат да се свиват на руло и да се съхраняват през зимата или при неблагоприятни условия). Приличащи на килимчета, могат да се нагодят, ако площта под тях не е гладка. Така огромните полета на градските покриви ще могат да станат най-големите електроцентрали.
Мислим ,че скоро поне една четвърт от електроенергията, употребявана във всеки дом ще може да се добива на място - от слънчевите батерии на покрива. Поддръжката им е значително по-лесна от стария вид. Евтини са. Има и още плюсове. В Израел парниците се използват не толкова за да се произвеждат зеленчуци или ягоди , например, през зимата, колкото да се отглежда селскостопанска продукция в горещите летни дни. Панелите осигуряват необходимата сянка, за да не изсъхват стеблата и листата, а в същото време използват слънчевите лъчите за енергия. Създадохме и панели-шамандури. Те покриват част от водните площи, не никога изцяло. В езерата и водоемите живеят различни животински и растителни видове, които се нуждаят от слънчева светлина, каза за БНР един от изобретателките Ноа Арони.
"Работим за олекотяване и на тези батерии. Само така те ще станат подходящи за инсталиране на покривите на автомобилите и получаваната по времена пътуването соларна и ветрова енергия (без перки, а на друг принцип) ще бъдат използвани вместо гориво. Въпросът е какво би станало с панелите при катастрофи. Всичко това в момента се изследва. За някои от показателите вече имаме резултати, други все още не са готови.
Създадохме няколко експериментални предприятия, които изготвят тези панели. Ако успеем да намерим оптимално решение, няма да сме толкова зависими от най-голямата производителка на старият вид слънчеви панели - Китай. Но нашите заводи в град Йокнеам, в северен Израел не могат да задоволят потребностите на всички, които искат да ни станат клиенти. Обсъждаме възможността да открием наши фабрики и в други краища на света. Мисля, че за десетте години, откакто се появи идеята ни за този нов вид слънчеви панели сме постигнали много, като един от измерителните на успеха ни е създаване на работни места за високо квалифицирани работници от периферията на страната".
Още по темата в звуковия файл.
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..