Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България
Снимка: БГНЕС

Завърши конкурсът за идеен проект за възстановяването на Военния мемориал в центъра на София.

Мемориалът на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в София е открит от Цар Борис III през 1934 г. Поводът е 50-ата годишнина от формирането на полковете и като знак за признание към героизма на наричаната "желязна" дивизия.

За откриването на паметника са прелетели три самолета и хвърлили цветя. Съдбата на мястото за поклонение пред подвига на 3000 войници, подофицери и офицери, загинали във войните се променила през 1944-та. При една от тежките бомбардировки над София е унищожена дясната мемориална стена на монумента и частично е засегната централната. Оцелелите плочи с имената били демонтирали през втората половина на 60-те години на ХХ в. А остатъците – през 1977 г.

На мястото бил построен монументът "1300 години България". Идеите за възстановяването на Мемориала на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк датират от 1992-ра година, казва през 2014 г. полковникът от резерва Никола Рухчев, виждал в целия му блясък оригиналния монумент.

"Тогава тук се полагаха венци, делегации, когато посещаваха страната", спомня си той.

От 1992-ра до 2014-а година обаче плановете се променят. Не се осъществила идеята паметникът да бъде готов за стотната годишнина от края на Първата световна война. Архитектурният конкурс през 2018-а пропада.

"Ние реставрираме", казва с надежда през 2017 г. капитан далечно плаване Атанас Илев. В ролята на зелена светлина за проекта влиза друго събитие - премахването на паметника "1300 години България". След облагородяването на пространството там е върнато лъвчето от оригиналния паметник.

Атанас Илев, сега столетник, а през 2017 г. председател на Съюза на възпитаниците на Негово Величество училища, посочва за вида на паметника. Този, който поеме реконструкцията, възстановяването, трябва да се придържа към автентичността, смята той.

Експерти историци настояват – като столица София няма основен голям паметник на загиналите във войните за национално освобождение и обединение. Има отделни паметници, но общ – не. А както и да бъде възстановен паметникът, мястото, където е поставено лъвчето, през 2022-ра в памет на загиналите мястото беше "украсено" с български флагове.

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите, отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища.

Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София отново да има място на своята военна и историческа памет, коментира Станимиров.

"Важно и възпитателно е да знаем, че храбростта и героизмът не са абстрактно понятие. Заради това, че тези хора са пожертвали живота си, днес ние имаме свободна и независима страна."

Възстановеният монумент няма да е алтернативно място на Паметника на незнайния войн. Ще бъде друго място. Мемориалът е бил и ще бъде паметник на знайните воини, на нашите предци, изтъкна Борис Станимиров в предаването "Хоризонт до обед".

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35
Снимката е илюстративна

Отец Стоян Бербатов: Много българи започват да ходят на църква за първи път в чужбина

Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот.  С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..

публикувано на 12.01.25 в 13:38
първокласничката Никол Цанкова

Никол Цанкова е най-четящото дете в Русе

Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..

публикувано на 12.01.25 в 07:24