Мемориалът на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в София е открит от Цар Борис III през 1934 г. Поводът е 50-ата годишнина от формирането на полковете и като знак за признание към героизма на наричаната "желязна" дивизия.
За откриването на паметника са прелетели три самолета и хвърлили цветя. Съдбата на мястото за поклонение пред подвига на 3000 войници, подофицери и офицери, загинали във войните се променила през 1944-та. При една от тежките бомбардировки над София е унищожена дясната мемориална стена на монумента и частично е засегната централната. Оцелелите плочи с имената били демонтирали през втората половина на 60-те години на ХХ в. А остатъците – през 1977 г.
На мястото бил построен монументът "1300 години България". Идеите за възстановяването на Мемориала на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк датират от 1992-ра година, казва през 2014 г. полковникът от резерва Никола Рухчев, виждал в целия му блясък оригиналния монумент.
"Тогава тук се полагаха венци, делегации, когато посещаваха страната", спомня си той.
От 1992-ра до 2014-а година обаче плановете се променят. Не се осъществила идеята паметникът да бъде готов за стотната годишнина от края на Първата световна война. Архитектурният конкурс през 2018-а пропада.
"Ние реставрираме", казва с надежда през 2017 г. капитан далечно плаване Атанас Илев. В ролята на зелена светлина за проекта влиза друго събитие - премахването на паметника "1300 години България". След облагородяването на пространството там е върнато лъвчето от оригиналния паметник.
Атанас Илев, сега столетник, а през 2017 г. председател на Съюза на възпитаниците на Негово Величество училища, посочва за вида на паметника. Този, който поеме реконструкцията, възстановяването, трябва да се придържа към автентичността, смята той.
Експерти историци настояват – като столица София няма основен голям паметник на загиналите във войните за национално освобождение и обединение. Има отделни паметници, но общ – не. А както и да бъде възстановен паметникът, мястото, където е поставено лъвчето, през 2022-ра в памет на загиналите мястото беше "украсено" с български флагове.
Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София отново да има място на своята военна и историческа памет, коментира Станимиров.
"Важно и възпитателно е да знаем, че храбростта и героизмът не са абстрактно понятие. Заради това, че тези хора са пожертвали живота си, днес ние имаме свободна и независима страна."
Възстановеният монумент няма да е алтернативно място на Паметника на незнайния войн. Ще бъде друго място. Мемориалът е бил и ще бъде паметник на знайните воини, на нашите предци, изтъкна Борис Станимиров в предаването "Хоризонт до обед".
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...