Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

260 милиона са астматиците в света, 1000 умират на ден от болестта

3
Д-р Венцислав Димитров от Клиниката по белодробни болести в болница Токуда в София
Снимка: болница Токуда

Астмата е хронично възпаление, причинено от стесняване на дихателните пътища, което се проявява с епизоди, провокирани от различни дразнители. 

"Бронхиалната астма се характеризира с хронично възпаление на дихателните пътища и бронхиална хиперреактивност, които водят до стеснение на дихателните пътища и намаляване на въздушния поток, посочи за "Хоризонт" д-р Венцислав Димитров от Клиниката по белодробни болести в болница Токуда в София.

Това определя и основните оплаквания на пациентите с астма: кашлица, наличие на хрипове, задух, тежест и свирене  гърдите. Характерно за оплакванията е, че те варират във времето и са най-изразени през нощта и рано сутрин, поясни пулмологът.

"Астмата е широко разпространено заболяване в световен мащаб. Към момента са известни над 260 милиона случая, смъртните случаи достигат до над 1000 дневно.

Обструкцията на астмата е обикновено обратима, но ако хроничният възпалителен процес остане нелекуван, може да доведе до ремоделиране на дихателните пътища и обструкцията да премине в необратима, което да наруши качеството на живота на болния.


Причината за изявата на бронхиалната астма е комбинация от генетични фактори и фактори на околната среда. Астмата има генетична предизпозиция, тоест важно място заема фамилната обремененост, а реализирането и тежестта за заболяването зависят силно от факторите на околната среда.

Това са излагане на алергени, полени, мухъл, плесен, излагане на различни замърсители като тютюнев дим, бои, лакове, почистващи препарати, по-честите белодробни инфекции през живота, средата на живот, работата в затворени и запрашени помещения, поясни още д-р Димитров.

Тестове за алергии

По думите му наследствеността при развитието на болестта не може да се промени, но промяната при факторите на околната среда могат да определят начина за отключване и протичане на самото заболяване, допълни той.

Първоначалната изява на астмата започва най-често в детска възраст, а потвърждението на диагнозата става чрез функционално изследване на дишането чрез специфични тестове.

Най-общо астмата се разделя на алергична или атопична и неалергична. Има също и астма при физическо усилие, астма при затлъстяване, триадна астма (астма след бактериални и вирусни инфекции - бел.ред.), професионална астма, разказа още д-р Димитров.


Той изтъкна още как протичат астматичните пристъпи, с какви методи се действа при острия пристъп, кога може да се наложи търсене на спешна помощ, как се облекчават симптомите и как се контролира болестта, кои са медикаментите, които се препоръчват от световните гайдлайни, както и кои са иновативните методи за лечение.

Превенцията включва на първо място правилно поставената диагноза на болния, както и изготвяне на терапевтична схема, намиране на провокиращите фактори за влошаване на протичането на бронхиалната астма, например премахване на плесен, провокираща храна, алергени, тютюнопушене, поддържане на здравословен начин живот като разходки, спортуване и добра хигиенна, избягване на силно запрашени места, избягване на активно и пасивно тютюнопушене. Това посъветва пулмологът.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34