Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правилната работа на щитовидната жлеза - важна за зачеването и износването на бебе

Снимка: Архив

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази жлеза. Те са най-честите ендокринни заболявания и засягат около 10 пъти повече жени, отколкото мъже.

Това, че хората са топлокръвни същества, се дължи на щитовидната жлеза и произвежданите от нея хормони. Благодарение на правилната й работа растем и се размножаваме – хормоните й имат важно значение за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе, разказа проф. Русанка Ковачева, началник на клиника в университетската специализирана болница по ендокринология „Акад. Иван Пенчев“.

Препоръчително е преди да реши да става майка, жената да провери щитовидната си жлеза. Изследвания на тироидните хормони се препоръчват също на хора над 30 години, на наследствено обременени, на жени, при които е имало спонтанен аборт или преждевременно раждане.

Когато щитовидната жлеза произвежда повече от нужните хормони, се говори за хиперфункциониране. Това прави хората постоянно гладни, с учестен пулс, уморени, губещи мускулна маса. Ако не се предприеме лечение, се стига до трайни увреждания на сърцето и приковаване към леглото, обясниха лекарите-специалисти. В обратния случай – хипофункционирането на жлезата – засегнатите хора са мудни, не спят добре, забравят, имат репродуктивни нарушения. При 25 процента от населението се образуват възли на щитовидната жлеза, които най-често се откриват случайно. Затова ендокринолозите препоръчват до навършване на 30-годишна възраст да се направи профилактична ехография на тази жлеза.

Колкото до разпространяващата се между пациенти информация, че хранителни добавки подпомагат лечението на болестта на Хашимото, доц. Александър Шинков от университетската болница по ендокринология обясни, че няма научни доказателства, че добавките променят хода на заболяването. Той предупреди да се внимава с ликьора от зелени орехчета.

Репортаж на Елена Бейкова чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46