След парламентарните и президентски избори в Република Северна Македония и пред вратата на парламентарните и евро изборите в България, темата за бъдещите отношения между двете съседни държави остава проблемна и трудно предсказуема.
Ще продължи ли Република Северна Македония по пътя към членство в ЕС и готова ли е да изпълни исканията на България, записани в договора от 2018 г. и подпечатани с така нареченото френско споразумение, или ще продължи "да извива ръцете" на Европа? Трябва ли България да заеме по-активна позиция, както направи Гърция, и да е по-категорична в отстояването на националния си интерес?
По тези въпроси кореспондентката на БНР в Благоевград Кети Тренчева потърси коментар от историка и университетски преподавател по Международни отношения - доцент Димитър Тюлеков, както и от българина от Скопие Аргир Стумбов, който прогнозира, че до 6 месеца новата власт в Република Северна Македония ще признае и впише в Конституцията българското малцинство.
Няма съмнение, че голяма част от успеха на ВМРО-ДПМНЕ на местните, а след това и на президентските и парламентарни избори в РСМ, се дължи на антибългарската реторика.
"Официалната власт в Скопие използва общата ни история като инструмент за дефиниране и утвърждаване на македонска идентичност, която е насочена срещу България. Ако тази политика продължи, югозападната ни съседка сама ще си отреже пътя към членство в ЕС", смята историкът и преподавател по международни отношения в ЮЗУ Димитър Тюлеков.
Според македонския българин от Скопие Аргир Стумбов времето на предизборна реторика е отминало. Официалната власт в РСМ ще смекчи тона и ще започне да изпълнява условията, за да започне преговорите за членство в ЕС. Гарант за това ще бъде вече сигурният коалиционен партньор на ВМРО- ДПМНЕ - блокът от албански партии БЛЕН.
РСМ има интерес да бъде активната държава в процеса на изпълнение на договореностите с България и Брюксел. Но страната ни трябва да излезе от зоната на комфорт, подплатена засега само с един договор и едно споразумение, смята Аргир Стумбов.
Какви са прогнозите за бъдещите отношения между двете държави на преподавателя по международни отношения Димитър Тюлеков:
"Ще изтече мътната вода и ще започне едно по-нормално отношение, защото България и Северна Македония са членове на НАТО. Ако не се решава този въпрос, има реални възможности, да бъде като предпоставка за един конфликт на Балканите".
Прогнозата на българинът от Скопие Аргир Стумбов за скорошна промяна на Конституцията на РСМ е изненадваща, но и възможна:
"Аз съм оптимист! В следващите 6 месеца е възможно да ни изненадат приятно и необходимите промени в Конституцията на Северна Македония да станат факт".
Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Добре проверявайте информацията и за специалистите, и за продуктите! Това призова пред БНР д-р Регина Хатър, специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия с призната специалност от Европейския борд по пластична, реконструктивна и естетична хирургия EBOPRAS, в неговия списък с доверени европейски специалисти. От ноември 2022..
През последните месеци се увеличава броят на пленени украински войници, които руските сили екзекутират. Това съобщиха от мисията на ООН в Украйна, цитирани от АФП. От края на август международната организация има информация за 79 убити при 24 отделни случая. От ООН изтъкват, че това се случва при открити призиви за такива екзекуции, идващи от руски..
Окръжният съд в Ловеч отложи за 10 февруари делото, на което трябваше да се разглежда молбата за условно предсрочно освобождаване от затвора на бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Съдът в Ловеч разглежда молбата за предсрочно освобождаване на Десислава Иванчева Тя излежава шестгодишна ефективна присъда за..
Към момента нямаме данни за пострадали или намиращи се в засегнатите зони от земетресението в Санторини българи. Това каза на брифинг министърът на външните работи Георг Георгиев във връзка със сеизмичната активност в района на гръцките островите Санторини и Аморгос. В постоянен контакт сме с гражданите ни там, увери министър Георгиев...
Шведските власти освободиха кораба "Вежен", а разследването е установило, че няма злоумишлени действия и инцидентът не е саботаж - това каза изпълнителният директор на параходство "Български морски флот" кап. Александър Калчев на брифинг по случая. Той изрази задоволство, че резултатите от разследването на прокуратурата потвърждават заключението на..
Може ли човек да изпее и изтанцува живота си? Може ли музиката да е не просто фон, преживяване, а истинско спасение . Може, ако си кубинец, който живее и мисли в стихове и песни. Сега се отправяме към "Острова на свободата" и Стойчо Кьосев, чиято съпруга е кубинка и заради нея той е живял 12 години в далечната, екзотична държава. Защо да изберем..
Продължават да се увеличават болните от грип и ОРЗ в област Монтана. За изминалата седмица отчетената заболеваемост от грип и ОРЗ за област Монтана е 321 на 10 000 души население при 313 за седмица по-рано. От 29 януари Монтанско е в грипна епидемия, а от днес учениците учат дистанционно. Извънредните противоепидемични мерки важат до 7..