Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десето издание на "Срещи на младото европейско кино"

Филмът "Моето име е Стефан/Панарет/Иванка/Максим" ни връща в малките живописни търновски улички

"Да снимаме Другия – документалният жест" част от проекта "Киното, сто години младост"

Учениците от киноклуба на Средното училище "Емилиян Станев"
Снимка: Личен архив

От 22 до 28 юни в София ще се проведе кинообразователното събитие "Срещи на младото европейско кино". Кинофестивалът е посветен на младата публика от 3 до 19 години и сега е неговото десето издание. На събитието своя късометражен документален филм ще представят и учениците от киноклуба на Средното училище "Емилиян Станев" във Велико Търново. В началото на юни лентата имаше своята премиера на фестивала за младежко кино в португалската столица Лисабон.

Срещите на младото европейско кино са празник на културата и поле за изява на младите киноталанти. Освен връзката с киното чрез гледане, по време на фестивала най-младата публика е насърчавана и към задаването на въпроси за персонажите и историята, за проблеми, свързани с поставените теми и ценности, както и за естетическите аспекти на филмите, казват организаторите на фестивала Сдружение "Арте Урбана Колектив".

По време на фестивала на 24 юни своя филм ще представят и великотърновските ученици от киноклуба към училище "Емилиян Станев". Ида Тошева, Преслав Кушев, Радослава Радкова, Теодора Стефанова, Теодора Тачева, Лора Мирчева, Леа Емилова и Алексия Дюлгерова направиха 10-минутен документален филм, който проследява живота,  кипящ на една улица във Велико Търново. На пръв поглед това е обикновена уличка с начало и край, не по-дълга от 150 метра, но всъщност в нея се вливат три различни улици: ул. "Митрополит Панарет Рашев", ул. "Иванка Ботева" и ул. "Максим Райкович".

Учениците тръгнали за среща с украинския художник Федир Александрович, но по пътя от един отворен прозорец се показала и ги спряла баба Роза, и идеята за филма се преобърнала на 180 градуса, разказва Ида Тошева:

"Баба Роза ни попита от къде сме, кои сме ние. Спогледахме се и извадихме камерите и започнахме да я снимаме. Тя ни разказа много интересни неща. Ние вече имахме два часа материал след нейния разказ, но не искахме да се отказваме от това да снимаме Федир, все пак имахме уговорка с него. Те живеят на 50 метра един от друг, те са на една улица. Тогава решихме, че идеята ни ще се промени и героят на нашия филм ще стане улицата, която се казва "Панарет Рашев", но всъщност са преплетени 4 улици и това е името на филма "Моето име е Стефан/Панарет/Иванка/Максим" – малките имена на хората, чийто имена носят улиците".

Част от учениците от киноклуба на Средното училище

И така три месеца учениците от киноклуба се връщали на тези малки живописни търновски улички в стария град, разговаряли  с местните хора, наблюдавали животните, проследили как се променят къщите. Срещата с украинския художник, заселил се във Велико Търново след началото на войната, се случила, разговаряли и рисували заедно, разказва Теодора Стефанова:

"Важно е снимането ни да бъде в такава атмосфера , която да е най-близко към художника. С документалното кино точно това искаме да покажем - на-важните неща на самия човек. Да покажем как украинец живее в България, в Търново най-вече, защо е избрал тази улица, какво го е накарало да остане в Търново.  Първото ми впечатление от този художник беше по-различното му мислене. Рисувахме заедно".

Младите кино творци снимали със своите фотоапарати и телефони, имали са часове заснет материал за преглеждане и подбор, за да създадат своя десетминутен документален филм. Дори се случвало да имат шест камери с шест ракурса, разказват учениците. 

Големият въпрос всъщност е какво им дава киното, с какво ги обогатява и как ги променя. "Оказва се, че споделеното гледане ни прави много по-искрени и по-спонтанни. Често интуитивно достигахме до отговори, когато гледахме филми", признава Ида.

Филмът на великотърновските ученици е бил създаден за участие в португалската кинотека в Лисабон и темата за лентите е била "Да снимаме Другия – документалният жест" като част от проекта "Киното, сто години младост".

За посланието на филма споделят Леа Емилова и учителката Дияна Добрева, ръководител на ученическия киноклуб:

"Всеки различно може да си вземе от филма, но според мен посланието е да се вглеждаш в малките детайли, не винаги голямото нещо е важно, а малките неща", казва ученичката.

"Всъщност този филм в своята краткост показва многообразието на света. Колко сме различни, колко е другият пред нас и в същото време ние живеем на една улица", допълни учителката.

Киното е велико преживяване, защото е споделяне и откриване на нови хоризонти и светове, казват младите великотърновски кино творци и тяхната учителка.

 

По темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бащата на убитите във Вакарел деца е намерил телата им

Двете деца от Вакарел са били намерени мъртви в леглата си с множество прободни рани в областта на шията. Децата са били открити от баща им. Това каза пред журналисти  окръжният прокурор Наталия Николова. Майката е задържана за 24 часа. Не е ясно дали е направила и опит за самоубийство.  Разследват смъртта на две деца във Вакарел..

публикувано на 01.02.25 в 19:09
Снимката е илюстративна

7 загинали при катастрофа на медицински транспортен самолет в САЩ

6 души загинаха при катастрофа на медицински транспортен самолет в американския град Филаделфия. На земята също има един загинал. Ранените са най-малко 19. Самолетът е превозвал дете, което е получило лечение за животозастрашаващо състояние, както и майка му, които трябвало да бъдат транспортирани до Спрингфийлд, Мисури. Машината е излетяла от..

публикувано на 01.02.25 в 18:42

Напусна ни Румяна Карадимчева

На 71-годишна възраст почина Румяна Карадимчева - дългогодишен музикален редактор в БНР. Тя беше обичан радиоводещ и един от създателите на знакови музикални предавания в Програма „Хоризонт“ като "Алегро виваче", "Бис", "Музикално матине" и емблематичното "Вива ла Музика". Предаването, което Румяна Карадимчева правеше в партньорство с Владимир..

публикувано на 01.02.25 в 17:45

Израел освободи над 180 палестински затворници

Израел освободи повече от 180 палестински затворници, след като по-рано днес палестинската организация "Хамас" предаде трима израелски заложници. Предаването на заложниците от страна на "Хамас" този път премина спокойно и без хаос, но отново с демонстрация на сила от страна на униформените бойци на "Хамас", въпреки тежките загуби, понесени..

публикувано на 01.02.25 в 17:40
Протест в Нови Сад с искане за оставки

В Нови Сад студенти блокираха три моста над река Дунав

Сръбските студенти блокираха три моста над река Дунав в Нови Сад, за да отбележат символично три месеца от инцидента, при който рухна бетонната козирка на жп гарата в града и загинаха 15 души.  Студенти, граждани, велосипедисти и мотоциклетисти, фермери и ветерани се вляха в студентските шествия в Нови сад и около 15 часа местно време се..

публикувано на 01.02.25 в 16:55

Консулът ни в Швеция се срещна с екипажа на "Вежен"

Консулът на България в Швеция Стефан Стойков се срещна с осемте български моряци от екипажа на задържания кораб "Вежен" по подозрение в саботаж на подводен кабел в Балтийско море. Завеждащият консулската ни служба в Стокхолм се е качил на кораба "Вежен" Те са в добро здравословно състояние и към момента нямат нужда от продоволствени доставки или..

публикувано на 01.02.25 в 16:45

НЗОК: Ако здравноосигурен постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, може да се наложи доплащане

Ако здравноосигурен човек постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, ще се наложи доплащане единствено на медицински изделия, които не се поемат от Здравната каса или се заплащат частично оттам. Това разясняват експерти в рубриката "НЗОК за теб". При прием в болница след ортопедична травма, независимо дали е спешна или..

публикувано на 01.02.25 в 16:39