Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Генов: Политиците действат на принципа - избори, докато получат резултат, който им харесва

Михаил Кръстев: За да има стабилно управление, трябва да има ясен победител

| обновено на 29.06.24 в 14:52
Снимка: БГНЕС

Ясно, че е оттук нататък ще видим опит да се възпроизведе в един или друг вариант това, което беше досега - много тежко компромисно, много лабилно и много нестабилно мнозинство в парламента, което да се опита да формира и излъчи редовно избрано правителство. Това мнение изрази пред БНР журналистът и водещ на "Контракоментар" Асен Генов.

„Не видяхме и не продължаваме да виждаме участието в България в глобалните или поне в европейските процеси. Нашата предизборна кампания мина под знака на нашите политически разправии и скандали, докато в Европа се обсъждаха много теми, които би трябвало да намерят място и във вътрешнополитическия живот на България като общата отбранителна стратегия, сигурността на Европа и ЕС, Зелената сделка, сигурността по отношение на миграционните процеси…“

Михаил Кръстев

Според анализатора и икономист Михаил Кръстев няма голяма надежда за съставяне на кабинет на този етап. Това е и причината Борисов да се обръща по-скоро към своите избиратели, отколкото към противниковите или евентуално партньорски партии, смята той:

„Сигналите, които се изпращат от ГЕРБ, не са положителни, по-скоро се опитват да покажат на българското общество, че са направили всичко възможно, но този път няма да отстъпят и освен с първия мандат, друг възможен кабинет няма да има.“

Самият факт че Борисов няма да отиде сам за мандата, означава, че ГЕРБ няма самочувствие да състави самостоятелен кабинет, подчерта още в "Политически НЕкоректно" анализаторът.

„Ние пробвахме два компромисни кабинета, които бяха скандални по същество конструирани и съответно се разпаднаха в първия момент, в който интересите на участниците в тях си противоречат. За да има стабилно управление, трябва да има победител. Никой тук не се чувства като победител.“

Борисов се страхува да състави кабинет, смята още Михаил Кръстев:

“Дали се страхува от Пеевски или от това, че заедно с Пеевски ще настрои голяма част от обществото срещу себе си, но очевидно се страхува. Страхува се, въпреки че резултатът на ГЕРБ предполага поне опит за формиране на стабилно мнозинство.“

Асен Генов

Според Асен Генов липсата на реално подписан документ – управленска програма е провалила предишния кабинет:

„Ако сега има програмен документ, тогава избирателите по-лесно ще приемат тези три иначе абсолютно непримирими опонента ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ да управляват. (…) Но ние не знаем те за какво искат да вземат властта. Не казват каква трябва да бъде програмата на това правителство. Това е условието да търсят подкрепа от избирателите - да знаят избирателите за какво гласуват, а не кой с кого по-добре се кара в ефир.“

Според Генов политиците действат на принципа – избори, докато получат резултат, който им харесва.

„Много важно е избирателите да знаят тези, които отиват към властта, какво ще правят с властта в ръцете си, а не как да я задържат колкото се може по-дълго.“

Сегашната политическа система достатъчно ясно показва настроенията на българските граждани и възпроизвежда успешно тяхната воля за политическо представителство в парламента, смята още Генов:

„Ако променим механизмите, по които избираме, настроенията няма да се променят. За да се променят настроенията, политиците трябва да заговорят на избирателите.“

Анализаторът Михаил Кръстев каза в заключение:

„Над 70% от българските граждани отказват да участват в изборния процес. Това не са хора, които не се интересуват от политика. Те ежедневно следят политическия живот в България и отказват да участват в така наредената в момента постановка. Тези 70% в момента са на резервната скамейка и макар да влязат, това е причината активните политици в парламентарния живот да внимават много, защото спасител може да се появи. Независимо дали президентът реши да прави партия или някой друг политик или пък ще излезе от гражданското общество. Ние не сме държавата с най-апатичното-политическо настроение, при положение, че всеки има мнение за политическия живот в България. Не сме апатични, по-скоро сме омерзени.”

Целия разговор слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Ивелина Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов от

БСП и "Възраждане" срещу подписване на споразумение за сътрудничество в отбраната между България и Украйна

От "БСП - Обединена левица" и "Възраждане" възразиха срещу внесеното до парламентарните групи уведомление от служебния премиер Димитър Главчев за предстоящо подписване на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността и отбраната между България и Украйна за следващите 10 години. В него се настоява парламентарно представените формации..

публикувано на 18.12.24 в 10:18
Кирил Петков

Петков: Ще участваме в преговори, само ако разговорът е за равноотдалечен премиер

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков каза, че от формацията му настояват да има равноотдалечен премиер, като по думите му това ще е червена линия при преговорите за правителство: "Ние следим внимателно техните преговори, но не участваме в тях. Ние ще участваме единствено и само ако декларацията бъде подписана и разговора е..

публикувано на 18.12.24 в 10:12

Затварят бензиностанции заради некачествен бензин в Гърция

В Гърция затварят бензиностанции за продажба на некачествен бензин. Извършват проверки в цялата страна. От Агенцията по качество и контрол на произхода на стоките съобщават, че затварят бензиностанции за две години при нарушения. Вземат се проби от продаваното гориво и бяха открити много нарушения. В град Аспропиргос две бензиностанции вече са..

публикувано на 18.12.24 в 10:06
Изглед към централната част на Никозия

"Цифров асистент" ще помага на кипърците с информация за обществени услуги

От днес в Кипър започва да работи "цифров асистент", който с използването на изкуствен интелект ще помага на гражданите с информация и достъп до обществени услуги. Новото технологично решение e част от рамковата правителствена програма "Цифров гражданин", с която според президента Никос Христодулидис се открива "нова ера на цифрови услуги за..

публикувано на 18.12.24 в 10:01

Мнозинството българи определят отминаващата година като добра в личен план

Общо 60% от българите определят 2024 година като добра в личен план. Това е най-високата стойност от 2019 година насам. За малко над една четвърт - 26% - отминаващата година е била лоша. Тези, които не могат да преценят, са 14 на сто. Това сочи проучване на агенция "Тренд" по поръчка на в. "24 часа", предаде БТА. Изследването е..

публикувано на 18.12.24 в 09:52

Икономиката на София - 70 пъти по-голяма от тази на Видин

София остава безспорният икономически лидер на България. Икономиката на столицата е 5 пъти по-голяма от икономиката на област Пловдив, 6-7 пъти по-голяма от икономиката на областите Варна и Стара Загора, както и 70 пъти по-голяма от икономиката на област Видин. Тя концентрира над 40% от икономиката на страната, разширява своята периферия и..

публикувано на 18.12.24 в 09:50
Джейхан Ибрямов

Сарафов е поискал имунитета на Джейхан Ибрямов

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви, че изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е поискал имунитета на депутата от Парламентарната група на "Демокрация, права и свободи" Джейхан Ибрямов. "В Народното събрание е постъпило искане от изпълняващия функциите главен прокурор на Република България господин..

публикувано на 18.12.24 в 09:46