Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Брегът на Синеморец, Странджа
Снимка: БГНЕС
Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".
 
С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който се натрупва по време на опаковката на лекарствените форми в така наречените блистери само от една поточна линия е 2 тона дневно. А пластмасата е повече от 85% в този отпадък.

Разработеният от него процес не е енергоемък и може да се осъществи със съществуващи вече материали. Предстои изграждането на пилотна инсталация, на която ще се проиграе процесът в условията по-близки до реалната. Институтът по електрохимия и енергийни системи вече пък има изградена пилотна линия за производство на батерии и тип копче. Доцент Тома Станкулов от Института обяснява, че новото при технологията е осигуряването на  енергийна плътност и дълготрайност, като същевременно поддържат производствените разходи на разумно ниво.

Въпреки че в София проектът за изгаряне на отпадъци за ток не получи нужната обществена подкрепа и съдебните процедури го забавиха до степен, че не може да бъде осъществен, от Института по инженерна химия представиха метод за инсталация за преработка на градски битови отпадъци чрез изгаряне. Доцент-доктор Димитър Колев обясни, че колкото по богата е една държава, толкова произвежда повече битови отпадъци. А в бъдеще се очаква генерирането на битови отпадъци да нараства. Според доцент-доктор Димитър Колев инсталациите за изгаряне са сред най-щадящите околната среда. София, с милион и 200 хиляди души, смята доцент-доктор Колев, произвежда годишно 537 000 тона отпадък.

Инсталацията за 100 тона на ден би струвала 48 милиона лева, като годишната печалба от нея е 14 милиона лева. Основните приходи от дейността на инсталацията е таксата за обработване на битовите отпадъци, казва Димитър Колев от Института по инженерна химия. Има издаден патент. Ралица Велинова от Института по обща и неорганична химия към БАН е направила разработка за материали за обезвреждане на парникови газове.

Ралица Велинова каза, че се търси сътрудничество с инженерингови фирми за създаване на полупромишлени инсталации за каталитично пречистване на отпадни газове, съдържащи метан и фирми, интересуващи се от преработката на отпаден гипс фирми за производство на строителни материали. Материалите за поглъщане на въглероден диоксид са на етап лабораторни изпитания.

БАН може и трябва да играе ролята на развоен център за бизнеса, казаха по време Четвъртото издание на форума „Наука за бизнес" представителите на държавата. От МОН посочиха, че ще продължи да инвестира в научна инфраструктура и специфични програми за научни изследвания и иновации.

По програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" ще се финансира и създаване на офис за технологичен трансфер. Една от възможностите е той да се разположи на територията на София Тех Парк. Предстои обявяване на процедура за малки иновативни грантове, предназначена за малки и средни бизнеси с общ бюджет от 25 млн. лева. В България има изградени 16 центъра за върхови постижения и компетентност. А целта е българските компании да работят с български учени у нас.

Репортаж на Добромир Видев чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08
Даниела Тошева

"Зелени момичета" - проект за зелени професии сред жените

"Зелени момичета" или „GirlsGoGreen“ е проект, който си поставя за цел да популяризира сред младите жени "зелените професии" и образование.  "Проектът започна в началото на май месец, в партньорство с организации от Гърция и Турция, като финансирането на проекта е по програмата "Еразмус +" на ЕС, разказа в "Понеделник вечер" Даниела Тошева, която е..

публикувано на 27.05.24 в 09:13