Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Брегът на Синеморец, Странджа
Снимка: БГНЕС
Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".
 
С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който се натрупва по време на опаковката на лекарствените форми в така наречените блистери само от една поточна линия е 2 тона дневно. А пластмасата е повече от 85% в този отпадък.

Разработеният от него процес не е енергоемък и може да се осъществи със съществуващи вече материали. Предстои изграждането на пилотна инсталация, на която ще се проиграе процесът в условията по-близки до реалната. Институтът по електрохимия и енергийни системи вече пък има изградена пилотна линия за производство на батерии и тип копче. Доцент Тома Станкулов от Института обяснява, че новото при технологията е осигуряването на  енергийна плътност и дълготрайност, като същевременно поддържат производствените разходи на разумно ниво.

Въпреки че в София проектът за изгаряне на отпадъци за ток не получи нужната обществена подкрепа и съдебните процедури го забавиха до степен, че не може да бъде осъществен, от Института по инженерна химия представиха метод за инсталация за преработка на градски битови отпадъци чрез изгаряне. Доцент-доктор Димитър Колев обясни, че колкото по богата е една държава, толкова произвежда повече битови отпадъци. А в бъдеще се очаква генерирането на битови отпадъци да нараства. Според доцент-доктор Димитър Колев инсталациите за изгаряне са сред най-щадящите околната среда. София, с милион и 200 хиляди души, смята доцент-доктор Колев, произвежда годишно 537 000 тона отпадък.

Инсталацията за 100 тона на ден би струвала 48 милиона лева, като годишната печалба от нея е 14 милиона лева. Основните приходи от дейността на инсталацията е таксата за обработване на битовите отпадъци, казва Димитър Колев от Института по инженерна химия. Има издаден патент. Ралица Велинова от Института по обща и неорганична химия към БАН е направила разработка за материали за обезвреждане на парникови газове.

Ралица Велинова каза, че се търси сътрудничество с инженерингови фирми за създаване на полупромишлени инсталации за каталитично пречистване на отпадни газове, съдържащи метан и фирми, интересуващи се от преработката на отпаден гипс фирми за производство на строителни материали. Материалите за поглъщане на въглероден диоксид са на етап лабораторни изпитания.

БАН може и трябва да играе ролята на развоен център за бизнеса, казаха по време Четвъртото издание на форума „Наука за бизнес" представителите на държавата. От МОН посочиха, че ще продължи да инвестира в научна инфраструктура и специфични програми за научни изследвания и иновации.

По програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" ще се финансира и създаване на офис за технологичен трансфер. Една от възможностите е той да се разположи на територията на София Тех Парк. Предстои обявяване на процедура за малки иновативни грантове, предназначена за малки и средни бизнеси с общ бюджет от 25 млн. лева. В България има изградени 16 центъра за върхови постижения и компетентност. А целта е българските компании да работят с български учени у нас.

Репортаж на Добромир Видев чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57