Национален парк "Централен Балкан" е един от трите парка в страната ни, наред с "Рила" и "Пирин". Той е създаден през 1991 година като Народен парк.
Основната му цел е опазването на големите комплекси от екосистеми, местонаходищата на редки видове.
Площта му е 72 000 хектара, което го нарежда на второ място сред Националните паркове в България. Обхваща най-високата част на Централна Стара планина.
Общата дължина на туристическите маршрути е 580 километра.
"Централен Балкан" обхваща най-високата централна част на Стара планина, с най-висок връх Ботев - 2376 метра, каза за "Пътувай с "Хоризонт" Антон Станчев, директор Дирекция "Биоразнообразие", контрол и охрана в Дирекция "Национален парк Централен Балкан".
Той разказа за новите регулации, възможно ли е да посетим върха с автомобил.
"Сега е моментът, в който доста хора посещават Централен Балкан, но имайки предвид високите температури, това е един от рисковете и проблемите, които стоят пред нас като администрация, защото се увеличават рисковете от пожари."
По думите му при пожари високо в планината начините и възможностите за реакция са доста по-малки, отколкото в равнината и ниската част.
Същевременно, поради сериозното туристическо присъствие, а от друга страна напливът от използване на пасищата на парка, опазването от пожари е най-голямото предизвикателство до есента, поясни Станчев.
Според него този наплив стада от домашни животни последните години е доста натоварващ за служителите на парка, като по правило всяко стадо трябва да има пастир, но на практика това не се случва винаги.
Антон Станчев съобщи, че за туристите има т.нар. "Зона Природосъобразен туризъм". Там са включени всички достъпни туристически пътеки.
Над 70 са регламентираните туристически маршрути. С оглед осигуряване на възможностите за посещение Дирекцията на парка ремонтира три заслона за туристите над Калофер - "Маринка", "Михайлов" и "Бункера".
Доста хора искат да посетят връх Ботев с автомобили или с мотор. Това може да стане по регламентираните за това пътища. Те са със свободен режим и с ограничен режим и точно в тази група попада и достъпът до връх Ботев с кола.
От 1 юни до 15 септември, единствено през уикенда и на официални празници има възможност за туристически посещения на квотен принцип чрез заявление до дирекцията, като се издават разрешения на 10 МПС.
Затова има местни фирми за високопроходими МПС- та, които подават заявления с цел печалба от туристи и така могат да блокират квотата, поясни Станчев.
"Чрез наши ние контролираме движението, проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан.
Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи, като днешните туристи наистина обичат планината, те и често ни подават сигнали за нарушения.
При инцидент се звъни първо на телефон 112, защото този номер има обхват навсякъде, предупреди Керанов.
Рядко те могат да видят диви животни, защото тези животни през деня не са активни, те са активни вечер.
Още по темата в звуковите файлове.
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..