В предаването слушате и гласове от миналото чрез "Златен фонд" на БНР. С нашия гост говорим още за значението на думите и ценностите и как те формират, променят обществените нагласи и могат ли думите да убиват.
В един задълбочен и интересен разговор за силата на думите и ценностите, които класиците в българската литература са оставили и за въздействието им върху обществото и съвременните нагласи, Боян Ангелов коментира:
"Ако човек не прояви почит към миналото, към предците си, той е загубен. Ние знаем от притчи, от народни приказки и въобще от живота, че ако едно дете не почита родителите си, тази съдба ще бъде постигната и от него. Ние се водим не от страх и от някакво следващо назидание, а за това, че тези хора са направили много за българската литература."
На въпрос за ценностите и идеалите оставени от класиците и как те се отразяват в творчеството на съвременните български писатели той отговори:
"Литературата затова е литература, за да има приемственост. Ако някой реши да отсече с един замах, това което е създадено и да гради на едно голо поле нова литература, това е един предизвестен неуспех. Ако няма връзка между миналите, сегашните и бъдещите поколения, няма да я има тази традиция, защото ние не сме голям народ и родовите ни корени са много силни, родовата кръв е много силна, може би заради това, че векове наред сме били под робство сме успели да припознаем онова, което е дошло през вековете и сега в годините на свободата да можем да покажем това, което умеем.
Но ако ние продължаваме да неглижираме класиците на българската литература, както това се наблюдава в съвременните учебници по литература, че по един безскрупулен начин се отхвърлят произведения, които десетилетия наред са били основополагащи за възпитанието на поколенията и се заменят, меко казано със сурогати, които почти нищо нямат общо с литературата, ние наистина, не знам дали можем да разчитаме на някакъв успех. Затова е толкова плачевно и нашето образование. Това го казвам с пълно съзнание.“
В заключение за отговорността на думите, които могат да убиват, за тяхната сила в изграждането и разрушаването на ценности и обществени нагласи, Боян Ангелов заяви:
"Думите могат и да убиват, но думите преди всичко могат и да лекуват. Ние трябва да използваме думите като лек, като лекарство, да топлим човешките души, а не да убиваме с тях.“
В "Нощен хоризонт" имаме досег и до мъдростта на писател, който ни води из полетата на спомена и настоящето чрез неговите разкази и романи наситени с носталгия по отминалите времена, но и с вяра в бъдещето. Това е Петър Доневски - писател, поет по душа и художник – майстор на картини и образи. Човек, чиято творческа и житейска съдба са неразривно свързани с родния му край – Белослатинската равнина.
От първия си сборник с разкази "Тихи вечери край Скът" до последния "Земя в реални граници", неговите произведения разказват за драматичната история на българското земеделие и кооперативните стопанства. Той е летописец на една епоха, като пресъздава с майсторска четка както социалните, така и икономическите процеси в селския живот, душеприказчик на художествено-документалната „биография“ на Белослатинския край с обич към природата и хората, с които е работил.
Боян Ангелов е автор на 34 поетични книги на български език. Негови стихосбирки или отделни поетични творби са излизали в: САЩ, Русия, Сърбия, Румъния, Канада, Куба, Индия, Аржентина, Швейцария, Испания, Великобритания, Франция, Италия, Германия, Швеция, Япония, Северна Македония, Словакия, Украйна, Молдова, Китай, Хърватия, Азербайджан, Египет, Кувейт, Полша, Румъния, Мароко, Кипър, Казахстан, Унгария, Австрия, Грузия, Албания, Чехия, Удбекистан, и др.
Автор е на разкази и новели, на сценарии, на монографии с историко-философска и литературно-критическа насоченост. Съставител е на литературни антологии и енциклопедии.
Награди: Наградата "Златно перо" на СБЖ, поетичната награда „Полет“ на Международния литературен фестивал „Духовност без граници“ с участието на поети от близо 20 държави - 2021 г.; награда „Писменост“ на Съвета на европейската научна и културна общност за творец с висок престиж и обществено признание в областта на културата; международна литературна награда „Сребърен кръст за чест“ – Русия; международна награда „Книжовен Дедал“ – Северна Македония; националните литературни награди „Иван Вазов“, „Нешо Бончев“, „Иван Шишманов“, „Захарий Стоянов“, „Христо Смирненски“, „Васил Воденичарски“, „Никола Фурнаджиев“ и др. Отличаван е с годишните литературни награди на Съюза на българските писатели. През 2018 г. е избран за чуждестранен член на Съюза на словашките писатели.
Още по темата в звуковия файл.
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
Очакваме първото гостуване у нас на голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато . На 31-и май ще бъде рециталът й "Кралицата" в партньорство с пианиста Крейг Тери в зала "България". С него ще завърши вторият сезон на поредицата “Съкровени гласове“, в която българската оперна дива Соня Йончева представя свои звездни колеги на..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...