Това, което със сигурност трябва да направят политическите партии у нас и вече започват да го осъзнават, е да променят начина, по който функционират и водят диалог със своите поддръжници и избиратели.
Това препоръча в интервю пред БНР гл. ас. Ваня Нушева от Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Видяхме два процеса в 50-ото НС, силна поляризация и свеждане на политическата дискусия до личностни противопоставяния. Като тенденция се забелязва извеждането на ролята на политическия лидер до степен един или няколко играчи около лидера да вземат решенията и не търсят подкрепата на широката членска маса, и не водят активен диалог със симпатизантите на партиите", коментира тя.
Според нея виждаме процес, в който политическите партии се превръщат в авторитарни политически субекти - ЕТ дружества.
"Тази тенденция не води до стабилност във функциониране на партиите. Виждаме, когато е изчерпано доверието към лидера и има критики, това се отразява негативно на подкрепата за цялата политическа партия. Необходима е промяна на начина, по който функционират политическите партии, там е разковничето", обясни Ваня Нушева.
И допълни:
"На този етап можем да отправим послание политическите партии да променят начина, по който комуникират с избирателите. Самите партии да предприемат съществена промяна в своето управление и в начина, по който успяват да мобилизират активисти".
Тя прогнозира, че е трудно политическите партии да постигнат компромис и съгласие да излъчат правителство:
"Свидетели сме на силно раздробен парламента и провал на втория мандат. Очевидно процедурата трябва да се извърви докрай. Все още има хипотетични минимални шансове за съгласие за трети мандат. На практика политическите партии и тези извън НС се подготвят за предизборна кампания и премерване на силите през есента".
И коментира, че заявка за нов подход е всъщност декларацията, която ПП-ДБ постави на обсъждане и при повечето политически партии се видя, че са готови да обсъждат политики.
"Виждаме променен подход от страна на ИТН и БСП със заявка, че е необходим диалог. Тези декларации на ИТН и БСП следва да се интерпретират в контекста на връчване на третия мандат и потенциално те биха получили третия мандат", анализира политическата ситуация гл. ас. Ваня Нушева.
"През силен период на турбуленции преминава ДПС, предизвикани от авторитарен начин на управление от страна на новия съпредседател, който агресивно иззе функциите по управлението на цялата партия. Там, където подкрепата от членската маса е по-голяма, има по-голям потенциал. Този проблем в ДПС не вещае запазване на резултата от последните избори. Важно е партиите, включително и ДПС, да бъдат управлявани по демократични принципи".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Съпругата на испанския премиер Педро Санчес може да бъде съдена от съдебни заседатели по две от обвиненията срещу нея. Това става ясно от решение на водещия разследването съдия Хуан Карлос Пейнадо. Според обвинението Бегоня Гомес е използвала държавната служителка Кристина Алварес като асистент по личните си бизнес проекти, за което Алварес е..
Варненският окръжен съд потвърди определението на Районния съд и остави в ареста Николай Маджаров, син на магистрата Валентина Маджарова, с най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража". Той е привлечен като обвиняем за две престъпления - отглеждане на 90 растения от рода на конопа в нарушение на закона, както и за това, че без..
Тайландските власти се опитват да установят причината за огромна дупка, зейнала в центъра на Банкок, предаде Ройтерс, позовавайки се на местните власти. Дълбоката 50 м дупка е обхванала около 900 кв. ме пред болница "Ваджира", преустановявайки трафика. Кадри в социалните мрежи показват как пътят бавно пропада, докато вода изтича от..
Сформираната заради водната криза в Брезник работна група към местния ОбС е набелязала поредица от въпроси към новоназначения управител на ВиК - Перник. Стоян Цветанов, който неотдавна пое управлението на водното дружество, ще бъде поканен и на предстоящата през октомври сесия, съобщи председателят на съветниците Иван Тинков. Стоян Цветанов..
И наемите на жилища вървят към двойно увеличение, прогнозира Александър Александров, председател на УС на Асоциацията на кредитните посредници в България, в интервю пред БНР. "В момента има разлика и дисбаланс между наеми и цена на квадратен метър жилищна площ. Ако търсим възвръщаемост на една инвестиция и купите имот с кредит, периодът би..
3,7 млрд. лева са необходими само за най-спешните дейности за овладяване на водната криза в страната. Това каза вицепремиерът Атанас Зафиров след първото заседание на Националния борд по водите: Юлиян Попов: Бордът по водите няма да реши кризата "Стана ясно, че министерствата работят в пълна координация. От данните, които получихме от..
Писмото, изпратено вчера от председателката на "Обнови Европа" в Европейския парламент Валери Айе във връзка с ареста на варненския кмет Благомир Коцев, е получено в Европейската комисия, потвърди нейният говорител Мачей Берестецки. В него се казва, че българското правителство използва независимата антикорупционна комисия за политически..
" Казусът с "Топлофикация София" се превръща в поредните глупости, които господин Пеевски е казал и е много хубаво, когато човек говори нещо, все пак..
За 7 месеца има средно 25% ръст на разходите за възнагражденията в бюджетната сфера, никъде не е с по-малко от 5%. Това се случва при анемичен ръст..
" В съвременния свят всички сме зависими един от друг и всяка независимост е относителна , всяка свобода е относителна дотам, докъдето всъщност започва..