Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново, колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство.
Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век.
За него казват, че е колекционерът с най-много килими в света, определят го и за по-българин от българите, заради страстта му да издирва, купува и спасява ценните образци на българското килимарство.
55 от най-ценните му килими до края на октомври може да бъдат разгледани в хана "Хаджи Николи" на Самоводската чаршия във Велико Търново в бутиковата изложба "История в цветове. 350 години българско килимарство".
"Най-хубави са пиротските килими, котленските имат най-хубавите багрила, защото в Сливен беше най-старият текстилен комбинат в България и на Балканите, най-хубавите платове имаше, сподели Якоб ван Бейлен.
"Всеки път когато намирах нов килим, той ми ставаше най-любимият, декорирал съм своя къща си с различни килими, това го чувствам близко до себе си.
Така както обичам България, която стана моя втора моя родина със своята красива природа и живо културно наследство, което трябва да се опазва, допълни той.
Затова и Якоб ван Бейлен сега се е заел с мисията да се създаде у нас Национален музей на българското килимарство, където той ще дари свои килими.
През април експозицията беше показана в галерията на Българския културен институт в Париж.
Още по темата в интервюто на Здравка Маслянкова с Якоб ван Бейлен за рубриката "Горещо сърце".
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..