Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Пламен Мирянов: Вярата е единствената скала, на която можем да изграждаме живота си

"Има толкова много средства човек да се пребори с този грях, който ни залива"

| Интервю
Арх. Пламен Мирянов-младши, управител на фирма „Артекс инженеринг“
Снимка: Ани Петрова

Вярата е единствената скала, на която можем да изграждаме целия си живот. Това каза пред БНР арх. Пламен Мирянов - младши.

"Трябва да мислим за физически градежи, бидейки строители, архитекти, но и за духовни градежи, бидейки съзнателни хора, православни християни, които сме намерили истината в лицето на православната вяра и в името на Господ. Затова се обърнах към вярата, защото разбрах, че това е единствената скала, на която можем да изграждаме целия си живот, и не можем да получим мъдрост, която ни трябва във всички наши начинания за личностно израстване, в професионален план - не можем да намерим друга скала, на която да се опрем, освен в християнството. Аз съм намерил тази канара - това е божието слово". 

Заплахите на нравствените устои за него са: относителното понятие за добро и зло, размитите критерии за нравственост, ЛГБТ пропагандата и джендър идеологията. Контрареакцията на промените в училищния закон, според него, е от хора, които не могат да осъзнаят все още последствията от една такава доктрина. 

"Плодовете на този вид пропаганда ги виждаме. Те са свързани с пошлост, с падение, с деградация", изказа мнението си арх. Мирянов в предаването "Хоризонт за вас".

"Когато хората имат ясни критерии за добро и зло, за нравственост, когато знаят, че полът е даден чрез сътворението, в сътворението на света има само два пола - мъж и жена, и жената е създадена, за да ражда, да има потомство човечеството, и не могат тези свойства на мъжа и жената да се променят, всеки си има своята роля - децата трябва да бъдат образовани по тези норми. Не може да стандартизираме греха", смята той.

Арх. Мирянов обяви, че създава общност на православната младеж и ще бъде регистрирано сдружение. Там ще бъдат канени на разговор всички хора, които се чувстват онеправдани и различни.

"Ние ще споделим нашия опит, защото всички минаваме през греховност, през даден вид съблазни и лош модел на живот, зависимости, но по някакъв начин сме ги преборили и продължаваме да се борим с тях чрез молитвата, чрез изповедта, чрез причастието, чрез всички тайнства на светата църква. Има толкова много средства човек да се пребори с този грях, който ни залива. Ние осъзнаваме нашата греховност".

Цялото интервю на Добринка Добрева с арх. Пламен Мирянов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поредни измами в интернет: Медии и журналисти рекламират схеми за печелене на пари

Поредни измами в интернет - използват се авторитетни медии и журналисти, чрез които се рекламират лъжливи схеми за печелене на пари . Редовните интернет потребители могат да попаднат в капана на финансова измама или кражба на данни. Фалшивите интервюта, видеа и твърдения са многобройни . На едно такова попадна и екипът на предаването..

публикувано на 06.03.25 в 10:53

От 148 хил. регистрирани безработни през декември м.г. само 44% са получавали обезщетение

От малко над 148 хиляди регистрирани безработни през месец декември миналата година само 66 300 - или 44 процента, са получавали обезщетение за безработица. С минималното дневно от 18 лева са били 29% от хората, а само 200 души са получили максималното от 107 лева. Средното изплатено обезщетение за месеца е 706 лева, като това за жените е със..

публикувано на 05.03.25 в 15:59

Плановете за AI в училище срещат реалността с хартиения учебник

Министерството на образованието ще прави модел на изкуствен интелект, специално предназначен за работа в училищата. Така учениците ще имат достъп до информация, която не е засегната от типичните за изкуствения интелект прояви на "измисляне или халюциниране"на факти. Данните за обучението ще са от електронните учебници , подсказа зам.-министърът..

публикувано на 05.03.25 в 12:04

Музиканти в борбата срещу наркотици и зависимости при децата

В Плевен благотворителен концерт под надслов "Да опазим нашите деца" събра родители и деца. Събитието е в памет на 14-годишния Валентин Христов, който почина след падане от жилищен блок в града след употреба на вейп с наркотично вещество. Специално участие в събитието взе рокпевецът Звезди от група "Ахат". На сцената в зала "Катя Попова"..

публикувано на 05.03.25 в 10:42

Пламена Николова: Инвестициите в ранното детство се отплащат многократно

" Ранното детското развитие е нова тема. Тя започна да се разпознава като нещо изключително важно ". Това каза пред БНР Пламена Николова от Фондация за децата в риск по света и автор в мониторинговия доклад "Бележник 2025" на Националната мрежа за децата. Оценката, дадена за политиката в сферата на ранното детско развитие за миналата година в..

публикувано на 04.03.25 в 11:50
Марина Великова

Марина Великова подготвя 2 изложби след завръщането си от Антарктида

" Тази година успях да запиша много неща, включително грохотът на падащия ледник ", каза в предаването "Преди всички" музикалният редактор на БНР Марина Великова, която беше част от 33-ата експедиция на Антарктида. Тя разказа как е успяла да постигне това, а също и за своето "студио на открито" на Антарктида. " Имам записани 3 такива..

публикувано на 04.03.25 в 10:56
Емилия Милчева

Емилия Милчева: България вече не може да мине с номера със снишаването

Живеем в историческо време, защото трябва да се избере позиция. Това е историзмът на днешния момент, че не може България вече да мине с номера със снишаването. Това каза пред БНР журналистката и политически анализатор Емилия Милчева. "Нищо не печелим от снишаване и от това, че не намираме сили да вдигнем глава и да се наредим там, където би..

публикувано на 03.03.25 в 15:04