Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училището със 120-годишна история в Кардам опустя, днес там не се чу звънец

| Репортаж
Снимка: Мая Райнова

Училище със 120-годишна история днес посрещна първия учебен ден с празен двор и без биенето на първия звънец. Основното училище "Христо Ботев" в граничното село Кардам, община генерал Тошево, e закрито с решение на Общинския съвет на 25 април тази година. 
Сградата, в която обучение са получили хиляди деца, завинаги затвори врати, а пред тях днес се събраха бивши учители и възпитаници. Какво означава за тях закриването на училището в селото, виждат ли бъдеще за населеното си място и какви са въпросите им към управляващите.

Основното училище "Христо Ботев" в Кардам е създадено на 8 декември 1903 г. Тогава местна жена си дарява къщата, където децата започват да се учат на четмо и писмо. С идването на румънската власт училището е закрито. 

Впоследствие отново с усилията на местните хора дейността му е възстановена и децата от всички съседни села се обучават в него. Сградата става малка, а през 1972 г. е открита новата сграда, в която се обучават всяка година над 700 деца.

"Много хора избираха село Кардам за място за живеене заради училището и гарата. Днес вече нямаме училище, а влакът няма да идва до нашето село", споделя с болка кметът на Кардам Георги Събев.

Тревожни за бъдещето на село Кардам са и всички бивши учители и възпитаници на училището тук, които днес развълнувани и натъжени чуха за последно химна и издигнаха знамето пред сградата, събрала хиляди спомени.

Така завършва историята на училището в село Кардам - населено място, което от години се бори за правото си да има нормален път до границата с Румъния, хората да не живеят в страх от преминаващите денонощно тежкотоварни камиони, населено място, което по думите на неговите жители има богато минало и несигурно бъдеще.

Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украйна отбелязва националния си празник на фона на продължаващата пълномащабна война на Русия

Украйна отбелязва националния си празник - Деня на независимостта - на фона на продължаващата четвърта година пълномащабна агресивна война на Русия срещу Украйна. Москва заяви, че атака на украински дронове е причинила пожар в атомна електроцентрала в западната руска Курска област. По случай националния празник украинският президент Володимир..

публикувано на 24.08.25 в 12:19
Бойко Борисов в Добрич - 24 август 2025

Борисов за безводието: 4 години загубено време

Безводието е проблем не само на България, но и на Европа и са необходими спешни решения и действия, както и законодателни промени по отношение на сондирането и каптажите. Това заяви председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов при посещението си в Добрич. Според Борисов последните четири години са били загуба на време. Кризата с липсата на..

публикувано на 24.08.25 в 12:12

Пожарникарите прододължават да гасят пожара в сливенския кв. "Комлука"

Един екип на пожарната продължава да облива незаконното сметище край сливенския квартал "Комлука“, след като вчера от там тръгна пожар, който обхвана между 60 и 80-декара борова гора, сухи треви и храсти.  Задимяването е забелязано сутринта и веднага е изпратен екип огнеборци към мястото на тлеещото незаконно сметище. Въпреки силния вятър..

публикувано на 24.08.25 в 12:00
Света Богородица Всецарица

В Дупница събраха пари за нова икона на св. Богородица Всецарица

В Дупница са събрани пари за нова икона  на Богородица Всецарица. Иконата е известна с чудотворната си сила - особено e в помощ на страдаци от тежки заболявания, преживели смърт и мъка, каза архирейският наместник на Дупнишката духовна околия отец Георги Паликарски. Иконата вече е поръчана, до Нова година ще бъде осветена и ще бъде..

публикувано на 24.08.25 в 11:48

Банкери: Развитите икономики ще имат недостиг на работна сила

Най-големите икономики в света ще имат недостиг на работна сила, от която се нуждаят, за да стимулират растежа и да поддържат цените стабилни през следващите десетилетия, освен ако не привлекат повече чужденци, предупредиха водещи централни банкери, пише в уводна статия "Файненшъл таймс“.  Лагард, ЕЦБ: Чуждестранните работници дадоха тласък..

публикувано на 24.08.25 в 11:33

Норвегия дава близо 700 млн. долара за оръжия за Украйна

Правителството на Норвегия ще отпусне близо 700 милиона долара за покупка на противовъздушни отбранителни системи за Украйна, съобщава "Ройтерс". Те ще бъдат доставени от германски компании.  Междувременно канадският министър-председател Майк Карни пристигна в Киев, за да изрази подкрепата си за страната. "В този Ден на независимостта на Украйна и в..

публикувано на 24.08.25 в 11:28

Земетресение с магнитуд 4 в Румъния

Земетресение с магнитуд 4 е регистрирано тази сутрин в района на град Фокшани, Румъния, съобщават от Националния институт по геофизика, геодезия и география (НИГГГ) при Българската академия на науките (БАН). По данни на Националния сеизмологичен център към НИГГГ-БАН земетресението е станало тази сутрин в 07:15 часа българско време. Земният..

публикувано на 24.08.25 в 11:08