Най-рано догодина може да се очаква подобрение на водоснабдяването в страната в резултата на предприетите мерки от работната група за водната криза у нас. В момента се рехабилитират 24 съоръжение, каза министърът на МОСВ Петър Димитров в интервю пред БНР.
А други 41 ще бъдат ремонтирани през 2025 г., плануват от работната група, която прави анализ на състоянието на хидромелиоративните съоръжения и ВиК системата, и трябва да се предложат мерки - краткосрочни, средносрочни и дългосрочни, за решаване на проблема с водоснабдяването.
"Очаквам другата година с влизането в експлоатация на язовир Луда Яна да се подобрят нещата и да доведат до конкретен резултат", коментира екоминистър в предаването "12+3".
Той уточни, че не е член на работната група, "но участвах и представих състоянието на водните ресурси на базата на Института по хидрология".
"Не може да се каже, че само климатичните промени са виновни за безводието. Липсата на питейна и вода за напояване е от много години. Проблемът е причинен основно от ниската ефективност на хидромелиоративната и ВиК инфраструктури, неподдържани вече 35 години", каза Петър Димитров.
"В момента се рехабилитират спешно 24 съоръжения, на които повече от 60 години не е правен ремонт", каза Димитров.
За 2025 г. са подготвили нови 41 участъка хидромелиоративни съоръжения за ремонт, като сред тях е язовир Копринка.
Според него до края на тази седмица от МРРБ трябва да представят точна количествено-стойностна сметка за рехабилитация и инвестиции на съоръженията, включени в мерките, а финансирането ще бъде от националния бюджет и по европейски програми.
"Необходимо е и периодизиране на инвестициите по общинските програми за периода 2024 – 2026 г. А към момента се вижда, че общините правят градинки и улици и не инвестират във водопреносната система", препоръча посочи той.
"Почти всички общини, които се оплакват от питейно-битово водоснабдяване, не са заложили мерки за подобряване и възстановяване", допълни той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Израел депортира 171 активисти, сред които и климатичната активистка Грета Тунберг, от хуманитарната флотилия "Глоубъл Сумуд", предаде Ройтерс. Израелските военноморски сили задържаха миналата седмица стотици участници в хуманитарната акция. Според съобщенията сега - активистите са депортирани в Гърция и Словакия. Тунберг е депортирана в южната..
Абсолютно забранено е влизането на хора във вилно селище "Елените" поне до сряда. Това съобщи главен комисар Захари Васков, директор на Главна дирекция "Национална полиция". Затварят ваканционно селище "Елените" до второ нареждане По думите му са евакуирани 200 души, като 100 от тях са отишли при познати и роднини, а останалите са настанени..
Евентуалното удържане на част от парите за България по Плана за възстановяване и устойчивост не е свързано с ареста на варненския кмет Благомир Коцев, заяви говорителят на Европейската комисия Мачей Берестецки. " Тези два случая нямат нищо общо помежду си. От една страна, ние оценяваме искането за второто плащане от страна на България по..
Досегашният заместник-кмет по териториалното развитие на Плевен Калоян Къдрийски поема управлението на ВиК-дружеството в града. Неговият досегашен ръководител е сменен заради неспособност да се справи с водната криза, обявиха от Българския ВиК Холдинг. Тази смяна стана известна по време на откритата среща за водата, организирана от две..
За последните 24 часа при израелски бомбардировки в Ивицата Газа са били убити най-малко 21 палестинци, съобщи говорителят на гражданската защита в анклава Махмуд Басал, цитиран от Би Би Си. Само тази сутрин загиналите са седем, предаде палестинската агенция УАФА. Нестихващите смъртоносни удари се случват на фона на продължаващите преговори в..
Симона Кожухару е директор по отбранителната политика /бивш държавен секретар и началник на отдел "Отбранителна политика, планиране и международни отношения" в Министерството на националната отбрана на Румъния - 2019-2025 г./. С нея разговаря Ирина Недева. Румъния настоява за морски център за наблюдение и стена от дронове срещу руските..
Близо 200 предприятия вече са започнали да дават информация на платформата "Колко струва" . Това съобщи пред БНР Александър Колячев, временно изпълняващ длъжността председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП), като добави, че събраната информация ще бъде обработвана от "Информационно обслужване". От днес порталът..
" Ще положа лични усилия виновните, ако има такива, да получат най-строги наказания, предвидени от закона. С нетърпение очаквам резултатите от..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Крум Зарков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Към настоящия момент има фигура, която изпълнява функциите на главен прокурор . Това заяви пред БНР Димитър Костов, член на УС на Асоциацията на..