Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Снимка: Европейско развитие за село Леденик

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик".

Първите занимания са тази събота следобед и на тях възрастните жени от Леденик ще учат децата да шият. Идеята е на Веселина Бастиянова от сдружени "Европейско развитие за село Леденик". Инициативата срещнала подкрепата на благотворителната фондация "Бикоуз", която финансира начинанието с близо 2900 лева.

"Тази работилничка на баба обхваща занятия, при които наши възрастни съселянки ще показват на децата совите умения от стария бит и традиции. Имаме кулинарни работилници, занимания по плетене и шиене. Имаме градинарство и за капак риболов".


Момчетата от Леденик, като всички останали момчета, обичат риболова и карали Веселина Бастиянова цяло лято да ги води на реката, но друго си е опитен рибар да те научи на тънкостите:

"Сега си имаме специалист, рибар, опитен човек от селото, който се ангажира да покаже на малчуганите тънкостите. Смятам, че за младите ще е приключение, а за възрастните ще е гордост да покажат уменията си. Това е целта ни – да запазим българските традиции и тези умения и ако има начин да вдъхновим младите да ги запазят, да не потъват в забвение".

12 възрастни жени от Леденик ще предават уменията си в съботните дни на 12 леденишки деца. А внуците ще помогнат на други 12 баби в делничните дни да навлязат в тънкостите на новите технологии чрез компютърен курс с помощта на великотърновска преподавателка, разказва Дария Мирчева от сдружение "Европейско развитие за село Леденик":

"В днешния технологизиран свят не само децата и младежите, но и възрастните имат нужда да имат компютърна грамотност и да са информирани. Искаме да направим съпричастни младите и възрастните и да създадем една сплотена общност и да внесем живец и енергия в нашето село, както за младите, така и за възрастните ни съселяни".


От две години сдружението в Леденик прави благотворителни базари, организира занимания за младежите, имат си кинопрожекции, правят туристически преходи, отбелязват различни празници.

Едно от най-дейните момчета в клуба е 15-годишният Даниел Христов и с нетърпение чака да започнат заниманията между баби и внуци:

"Аз бих искал да науча от тях шиенето, едно време как са правили работите, които сега са подобрени с новите технологии. Аз мога да науча бабите на електронните неща, с които се занимаваме ние на телефони, на компютри да разбират, защото повечето новини сега са в интернет, всички промени са в интернет".

Когато искаш, може и възрастта няма значение, ще доказват един на друг децата и възрастните в Леденик. Работилниците по труд и творчество и компютърното обучение ще бъдат до края на януари догодина, а след това ще има занаятчийски кръжоци, споделят от сдружение "Европейско развитие за Леденик".


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05