Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eдна седмица на остров Сардиния

2
Снимката е илюстративна
Снимка: Галена Ковчазова

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж...

След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня", сниман точно на този остров, тълпи от туристи започват не само да го посещават, но и да си събират за спомен по бурканче от пясъка. Според официалните власти това е причината за изчезването на уникалния розов плаж. Местни хора споделят, че са виждали багер да товари от уникалния пясък и да го откарва към частен плаж.

От 1998 г. достъпът до острова се спира. Назначават охрана.

Приблизително преди 30 години, по време на страхотна буря, край бреговете на острова се разбива рибарска лодка. Собственикът ѝ се моли на Господ и на Св. Никола и обещава, ако го спасят да се засели на острова. Оказва се о. Бодели. Мауро, така се нарича корабокрушенецът, става доброволен охранител на острова. Настанява се в единствената малка къщичка сред скалистата и гориста част. Все повече охраната се замества от камери и електроника, което не позволява никой да се приближи. Но Мауро, който е вече над 80 годишен, продължава да изпълнява своя обет.

Сардинският розов плаж е един от 9-те подобни съществуващи в света. Такива има по един на Бахамите, на остров Бали, о. Бодели, Комодо - Индонезия и Венесуела и по два на о. Крит и на Бермудите. Но причините за обагрянето на пясъка са различни. 

На някои места оцветяването е заради миниатюрни организми. Другаде морето измива железни руди и в зависимост от степента на окисляването, пясъците се оцветяват от светло жълто през розово и червено, до черно. На остров Бодели причината са миниатюрни рачета, които дължат окраската си на червените водорасли, с които се хранят. Те отделят розови ферменти ще могат за около 500 години да оцветят отново пясъка в розово.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08