Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Кючуков: РСМ да си изпълни ангажиментите към Брюксел по преговорната рамка

"Планът на Зеленски беше приет резервирано, доколкото се побира във формулата "към преговори чрез ескалация""

| Интервю
Любомир Кючуков
Снимка: Росица Александрова, БНР

Опитите на РСМ да се представи присъединяването им към ЕС като проблем на двустранните отношения с България не са коректни. Това си е проблем на Скопие с Брюксел. И няма как да има преговори за нова преговорна рамка, защото тя се приема с консенсус от всички страни членки. Не можем да смятаме, че нейното предоговаряне е възможно. Брюксел чака Скопие на изпълни своите ангажименти.

Това коментира в интервю пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, бивш зам.-министър на външните работи и директор на Института по икономика и международни отношения.

Според него разговори между Скопие и България може да има и следва да има, независимо дали правителството у нас е служебно или редовно, но преговори по преговорната рамка не може да има, защото не зависи от България, приета е от ЕС.

"Друг елемент беше коридор №8, оптиката на ЕС, която се прехвърли от разширяването на Съюза към сигурността. Въпреки сериозната съпротива зам.-министрите на транспорта на България и РСМ на среща в ЕК потвърдиха ангажимента за изграждането на коридор №8. Нещо, което от Скопие се отричаше, но то е необходимо на ЕС и НАТО и не през призмата на разширяването, а на военния Шенген - формиране на логистични коридори. Скопие трябва да се съобразява с геополитическата обстановка, както и с позициите на ЕС и НАТО", коментира Любомир Кючуков.

Той допълни, че разширяването на ЕС ще стане приоритет за новата ЕК, "защото за доста дълъг период от време ЕС беше загърбил разширяването и се беше превърнало в инерционна процедура".

"Войната в Украйна, като че ли изцяло преобърна оптиката към разширяването. От една страна ценностите отстъпиха мястото си като фундамент на ЕС за сметка на геополитиката", смята дипломатът.

За совалките на Зеленски и представянето на Плана за победа, Кючуков коментира:

"Очаквам в скоро време, че ще се тръгне към някакви по-сериозни дипломатически усилия, въпреки че от представянето на План дипломацията отсъства. От известните параметри, 3 са засекретени анекси, се продължават на ангажимента на партньорите към Украйна. Основата цел е да се застави Русия да преговаря. Като че ли Планът беше приет резервирано, доколкото се побира във формулата "към преговори чрез ескалация".

Така прозвуча и при представянето на Плана в украинската Рада", коментира Любомир Кючуков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семействата във Воден и Крайново, останали без дом при пожар, вече имат нови жилища

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом при опустошителния пожар преди една година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и покъщнина. Година..

публикувано на 16.07.25 в 16:20

Обвиниха бивш министър на здравеопазването на Хърватия за корупция

Хърватската Служба за борба с корупцията и организираната престъпност (USKOK) обяви, че е внесла обвинителен акт срещу бившия министър на здравеопазването Вили Берош и седем съобвиняеми пред Окръжния съд в Загреб, за корупция при обществените поръчки на медицинско оборудване, предаде националната телевизия ХРТ.  Властите твърдят, че при..

публикувано на 16.07.25 в 15:58

Меморандум за по-добро взаимодействие между отбранителната индустрия и държавата

Отбранителната индустрия и държавата подписаха меморандум за подобряване на взаимодействието.  Министърът на отбраната Атанас Запрянов посочи, че необходимостта от превъоръжаване на Европа дава ясен сигнал за навлизането в нова фаза на сътрудничеството между европейските държави в тази област. Министър Запрянов акцентира и върху..

публикувано на 16.07.25 в 15:56

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на..

публикувано на 16.07.25 в 15:41
Снимката е илюстративна

Пожар в Кресненския дял на НП "Пирин"

Служители на Национален парк "Пирин" и пожарникари от Сандански гасят пожар, възникнал в Кресненския дял на защитената територия. Огънят е бил забелязан от парковата охрана в късния следобед вчера и веднага група служители са тръгнали към мястото, което е труднодостъпно и е на 1880 метра надморска височина, потвърди БНР главният експерт в..

публикувано на 16.07.25 в 15:35
Андрей Марков

Андрей Марков: Колкото са средства за пациентите - 5 млрд. лв., още толкова доплащат

Проблемът с кадрите в болниците може да се реши с бърза промяна на финансовия модел на системата на здравеопазване, каза в интервю пред БНР управителят на частна болница в София Андрей Марков , който е и член на УС на Българската болнична асоциация.  "Започнахме тази дейност през 1995 – 1996 г. и замръзна в 2000 г. Оттогава..

публикувано на 16.07.25 в 15:31
Екрем Имамоглу

Осъдиха арестувания кмет на Истанбул за обида и заплахи към градския прокурор

Арестуваният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу получи присъда от година и осем месеца за "обида и заплахи" към градския прокурор Акън Гюрлек.  В съда Имамоглу отрече всички обвинения, като посочи, че е преследван заради плановете си да участва в президентските избори през 2028 г. Днешното дело е по едно от поредицата обвинения срещу..

публикувано на 16.07.25 в 15:18