Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Така ако я караме, държавата върви и към политически разпад, и към икономическо затлачване"

Николай Василев: Шейната много силно се е засилила надолу, някой трябва да ѝ удари спирачката

"Толкова много държавният бюджет не е дебелял в историята на България от хан Аспарух", смята икономистът

| Интервю
Николай Василев
Снимка: Ани Петрова

Държавата не може и не трябва да харчи повече пари отколкото има, дори когато няма нито една криза в момента. В това е категоричен икономистът и бивш вицепремиер Николай Василев. 

Пред БНР той подчерта, че в момента няма война, няма природно бедствие, няма мигрантска криза в огромни мащаби, няма пандемия, няма рецесия, безработица или друга икономическа криза, но всичко това би могло да го има. 

По думите му секторите са в лошо положение поради лошо управление, липса на реформи и на каквато и да е визия за бъдещето на държавата

"Всяка година ги замерваме с повече пари, които те разпиляват и резултатите пак не са добри". 

Според него не само на тези избори, но по принцип няма идеи и мнения по икономически и финансови теми. След като влязохме в ЕС, почти няма полезни идеи, визии, дебати, думата реформа е забравена от далечното минало, отбеляза икономистът в интервю за предаването "Хоризонт за вас".

Той е категоричен, че партиите не предлагат нищо от доста години насам. Според него повечето от тях са леви. "Не съм съгласен, че в пълна степен е имало дясна реформаторска партия", добави той. 

По думите на Николай Василев никой никаква реформа не предлага и не прави. И предупреди: 

"Така ако я караме, държавата върви и към политически разпад, и към икономическо затлачване". 

Бившият вицепремиер коментира и въпроса за бюджета за следващата година. Той заяви, че не приема целта за -3% за някаква победа или нещо положително. За него целта трябва да е бюджетен излишък. Според него ако това е било така в предишни години, вероятно дългът щеше да е по-малък с над 20 млрд. лв., вероятно щяхме да сме в еврозоната, а инфлацията можеше да е наполовина. 

"Щом в некризисни години говорим за -18 млрд., какво ще правим ако имаме криза", попита той.

"Шейната толкова силно се е засилила надолу, че някой трябва да ѝ удари спирачката. Не може така. Аз съм против увеличаване на данъците, няма нужда от това. Аз съм за мощно намаляване на всички разходи", изтъкна Василев.

Според него ако администрацията бъде съкратена значително, нищо негативно в държавата няма да се случи. По думите му тези хора ще си намерят други по-добре заплатени работни места, а със спестените пари може да се увеличат заплатите на държавните служители. 

Друг пример, според него, е с инфраструктурата. "Докато сме живи, няма да има пари да се построят магистралите", каза той и заяви, че решението е концесия от частния сектор:

"Държавата няма да дава пари, а частният сектор ще финансира и ще прави обществени поръчки. Той ще строи по-бързо, по-ефективно, с по-малко корупция и ще могат да се построят всички магистрали за един мандат, без държавата да дава пари". 

Икономистът вижда други възможни мерки при тока. "Докога държавата ще плаща сметките за ток, включително на фирмите, които имат стотици милиони печалба", попита той. Според него всяка стока, която се дава безплатно, се пилее. По думите му бизнесът има много проблеми, като сред тях не е кой да му плаща сметките за ток. 

Николай Василев е категоричен, че са необходими реформи в целия публичен сектор. Нищо не се пипва, откакто сме влезли в ЕС, подчерта отново той. 

Той е против вдигането на данъците и против променянето на данъчната система. Ако някой въведе по-високи данъци, ще покани най-успешната част от българския и чуждестранен бизнеса да си ходи, смята икономистът и добави:

"Проблемът не са ни данъците. Проблемът са другите елементи на бизнес средата, които са лоши".

Според него всички тези мерки може да се заложат в Бюджет 2025 и така той да се балансира. Той се надява този път да се състави силно правителство, което да хване нещата в ръце. 

"Толкова много държавният бюджет не е дебелял в историята на България от хан Аспарух", изказа мнението си икономистът. Той отбеляза, че много милиарди годишно се пилеят от бюджета за неща, които не са приоритет. Тези пари могат да се насочат към други сектори и проблеми, които са по-приоритетни, смята той. По думите му държавата трябва да създава правила и да осигури конкуренция в частния сектор.

"Химера е, че някое правителство може да създаде печеливши и успешни в световен мащаб държавни дружества".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Николай Василев в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, вдясно в центъра, във временния щаб на службите за спешна помощ, създаден във връзка със земетресенията в района на гръцкия вулканичен остров Санторини, 7 февруари 2025 г.

Гръцкият премиер за трусовете на Санторини: Безпрецедентни, трудно е да се предвиди как ще продължат

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..

публикувано на 16.02.25 в 17:00

40 000 нелегални никотинови вейпове са задържани на Митниците от началото на годината

40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..

публикувано на 16.02.25 в 16:33

Жълт код за валежи в 13 области, студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..

публикувано на 16.02.25 в 16:14

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42