Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Снимка: Pexels/Juan Felipe Ramírez

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието.

Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и племена. "Мир с природата" е темата, избрана от домакина Колумбия за 16-ата Конференция на 196-е страни по Конвенцията на ООН за биоразнообразието.

Това е първата среща на международната общност по тази тема след приемането през 2022 г. на Глобалната рамка за биоразнообразието Кунмин-Монреал, която съдържа 23 цели. Тогава страните се договориха да въведат мониторингов механизъм за следене на напредъка по договорените цели, но какво точно ще представлява той още предстои да бъде уговорено и прието.



Ключовата цел е 30 процента от сушата и океаните да получат поне минимално ниво на защита до 2030 година. Според Световния фонд за дивата природа, който използва предварителни данни на ООН, към септември само 8,3 на сто от морските територии и 17,5 на сто от сушата са били защитени. В същото време към средата на октомври само 29 държави по Конвенцията са представили изискваните от тях национални стратегии за биоразнообразието.

Важна точна на дебатите в Кали ще бъде също финансирането за биоразнообразие, давано от богатите на развиващите се страни. Като особено труден проблем в преговорите се очертава и биопиратството – използването на генетични ресурси в лекарства, козметика, биотехнологии и земеделие, но без да бъде плащано на тези, които съхраняват тези ресурси, както и традиционното знание за тях. Ще се обсъжда схема за споделяне на приходите, но отново не е ясно дали тя ще бъде задължителна, кои компании ще бъдат включени и как ще бъдат раздавани парите от нея.



Според еколози животните, растенията, гъбите и микроорганизмите се сриват заради натиска от замърсяването, обезлесяването и климатичната криза. Изследване на Световния фонд на дивата природа, публикувано по-рано през октомври, предупреди, че дивите популации са близо до точка, отвъд която няма да могат да се възстановят.

Автори на останалите снимки в пуликацията: Pexels/Silvana Palacios; Pexels/Leonardo Jarro
По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Експерти от четири държави обобщават биоразнообразието в басейна на Черно море

До средата на следващата година партньорите по "MARMAPS" ще обработят данните за биоразнообразието в басейна на Черно море и ще ги публикуват в обществено достъпен уеб сайт. Крайната цел на дейностите е да повиши природозащитния капацитет на региона...

публикувано на 15.10.24 в 15:10

Борислав Григоров: Инвазивните видове нанасят щети на местното биоразнообразие

"Инвазивните видове са организми, чието въвеждане извън естественото им местообитание заплашва биологичното разнообразие. Инвазивни видове се откриват сред всички таксономични групи. Освен цели организми, тук неизменно се включват и..

публикувано на 02.08.24 в 06:56
Атанасовско езеро

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с..

публикувано на 04.06.24 в 12:32

В Габрово се провежда форум, посветен на биоразнообразието

Габрово е домакин на международен форум с фокус върху опазването на биоразнообразието и ролята на цифровите технологии . В семинара, организиран в рамките на международния проект "Природата ПЪРВО", в сътрудничество с Института по..

публикувано на 30.05.24 в 11:52

В Сливен откриха фотограска изложба за Деня на биоразнообразието

Фотографска изложба по повод международния Ден на биоразнообразието бе открита днес в Сливен. В нея са събрани  повече от сто интересни животински и растителни вида, част от които са доста редки. Изложбата е под надслов „В дивото". Автори на..

публикувано на 22.05.24 в 16:38
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът..

публикувано на 29.12.24 в 05:22