На този ден през 1892-ра в Париж художникът-изобретател Емил Рейно демонстрира публично своето изобретение - праксиноскоп или прожекционен апарат, благодарение на който показва движещи се картинки. За своя "оптически театър" той използвал 500 рисувани на ръка изображения. Така била създадена 15-минутната анимация "Бедният Пиеро".
За създатели на анимацията обаче, се считат Джеймс Стюарт Блактън и Емил Кол, който създава през 1908-ма първия филм, направен с техниката на традиционната анимация и разказващ за човече, направено от пръчици.
За най-ранен анимационен филм обаче, се смята изгубеният "Апостолът", заснет в Аржентина през 1917 г, а 20 години по-късно компанията "Дисни" заснема първия пълнометражен анимационен филм - "Снежанка и седемте джуджета".
Анимациите не само развличат, но и помагат - и на малки, и на големи, разказаха за БНР психотерапевтите Боряна Кръстева и Живета Василева:
"Общуването с качествено изкуство много помага да разбираме човешкия свят".
"Филмите са един добър така провокатор на това ние през какво минаваме, как го преживяваме - малко като в огледало да можем да се видим какво става, т.е. по-лесно да го приемем, тъй като когато кажеш на някого нещо в прав текст, той го отрича".
В интервю за предаването "Нощен Хоризонт", посветено на анимацията и как този тип филми влияят за решаването или привличането на вниманието върху различни социални и емоционални проблеми, психотерапевтите разказаха и какво представлява психодрамата и как чрез арт терапия можем да повлияем положително на психическото и менталното си здраве.
В звуковите файлове може да чуете и какво се крие зад анимации като "Отвътре Навън" - първа и втора част, "Тайната на Коко" и "Енканто", т.е. повече за невидимото с просто око, а по-скоро осезаемото от нас като хора, които преживяват посланията, вплетени в тези филми на "Дисни". Като поколенческата травма и елементите от различни психични разстройства, заложени в "Енканто", теми като прошката, паметта за починалите близки след тяхната загуба - в "Тайната на Коко" и за емоционалното израстване в поредицата "Отвътре навън".
В Народното събрание се проведе среща между ИТН и БСП-Обединена левица, на която са обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-ото НС. Кирилов беше предложен от ИТН като компромисен вариант за временен председател на парламента, за да се отпуши законодателната дейност, докато се формира мнозинство...
Политическите сили в Европейския парламент постигнаха късно снощи споразумение за одобрението на последните 7 еврокомисари, което прокарва пътя към встъпването в длъжност на новата Европейска комисия на 1 декември. Процедурата обаче още не е приключила официално. Парламентарните комисии вече са дали окончателната оценка на всички оставащи 7..
Седмица след като прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд, заради липса на номинации, мнозинството във Висшия съдебен съвет откри нова процедура. Гласуването ще е на 20 март. До решението се стигна след едночасов спор за това има ли процедурно и законово право и морална легитимност орган с изтекъл мандат..
В търсене на подкрепа за избора на председател на НС в парламента днес се провежда среща между ръководствата на БСП и ИТН. Тя е по инициатива на левицата. Вчера депутатите от БСП не подкрепиха кандидатурата на Силви Кирилов от "Има такъв народ" за председател на Народното събрание. Междувременно в пост във Фейсбук съпредседателят на ПП-ДБ..
Актьорът Димо Алексиев, който преди седмица беше хванат да шофира след употреба на алкохол, беше задържан в съдебната зала, след като Софийският градски съд отмени домашния му арест и го върна в ареста. Според съдебния състав, чието решение е окончателно, има опасност, ако Димо Алексиев е на свобода, да извърши друго престъпление...
Екстремните спортове са специално преживяване, на всеки от нас трябва да разбира сериозността на това занятие . Особено за въздушните спортове е необходима задълбочена теоретична подготовка. Това коментира в предаването "Хоризонт до обед" Иво Каракашев, екстремен атлет в парашутизма, национален шампион по парашутизъм, професионален..
Мисля, че е реалистично от 1 януари 2025 г. НЗОК да заплаща биомаркерите за онкологично болни пациенти. Тази полемика е отдавна и проблемът отдавна е на вниманието на Касата . Нормално и възможно е от януари, предвид събитията от доста време назад. Това мнение изрази Евгения Александрова, председател на пациентска организация на онкоболни,..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
"Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна. Може да се сравни единствено с Карибската криза от 1961година". Такава оценка направи..