Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Няма нищо легитимно в този вот и вероятно ще стигнем до нови избори"

Александър Димитров: Целият резултат от изборите прилича на една голяма зрителна измама

"Ако "Величие" остане с 3,999%, това ще са най-лесно касираните избори"

| Интервю
Александър Димитров
Снимка: Теодора Симова

За пръв път още преди да са обявени финалните резултати, вече е ясно, че отиваме на нови избори

Това каза пред БНР Александър Димитров, доктор по политически науки и специалист по избори, като подчерта, че не очаква да има редовно правителство, а ако случайно има такова, то ще е възможно само около двойката ГЕРБ - ДПС-Ново начало, а "всеки, който ще се включи към този кабинет, трябва да е с ясното съзнание, че на следващите избори няма да съществува":

"Заради това не мисля, че е възможно правителство, а дори и да го сформират, не му давам повече от 4-5 месеца, т.е. избори през пролетта".

Според него "реалният вот" на 27-и октомври е бил в рамките на 25%, а останалото е било купено и контролирано гласуване плюс манипулации в секционните комисии:

"Не виждам нищо легитимно в този вот и най-вероятно ще стигнем до нови избори през пролетта. И колкото и да е странно - за тези избори най-много ще допринесе "голът на Гунди в последните секунди", който се оказа доста зрелищен автогол".

Димитров изказа мнение, че репликата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов от вечерта след изборния ден - "да следим Гунди в последните секунди" - не е била случайна:

"Въпросът е какво следва. Тези 3,999% за "Величие" направиха така, че да не е възможно бъдещо управление. И за пръв път се случва още преди да са обявени финалните резултати, е ясно, че отиваме на нови избори. Ако "Величие" остане на този процент, това ще бъдат най-лесно касираните избори в историята. ... Тези избори могат да бъдат касирани, защото разликата е много малка (29 гласа). Ако разликата е по-голяма, примерно 3000 гласа, съдът може да каже, че все пак това не променя крайния изборен резултат".

Целият резултат от изборите прилича на една голяма зрителна измама, коментира Димитров, като уточни, че използва израза "зрителна измама" от оправданието на представителката в секционната комисия от ДПС в Белица, която във видеозаписът от броенето на бюлетините се вижда, че попълва бюлетини.

"Убеден съм, че като се прегледат всички видеа, ще излязат още много такива случаи. И в момента, в който потърпевшата страна влезе в съда, няма съдия, който при такова доказателство, при такова видео, да не отсъди в една посока. Тъй като разликата от 29 гласа (с колкото "Величие" останаха под 4%-овата бариера) се стопява от 2-3 секции, в които трябва да бъдат отворени чувалите с бюлетини и да бъдат преброени отново. Така се отива на касиране на изборите", коментира той и добави

"Въпросът е, че тук нарушението е видимо променящо крайния изход от вота. Затова не виждам друг вариант, освен касиране на изборите".  

За да не се касират изборите, вариантът е "Величие" да бъдат "вкарани в парламента":

"Така, както се изгубиха няколко десетки гласа, да бъдат намерени. ... Ако влязат в Народното събрание, то става деветпартийно и с пълна невъзможност да се състави правителство. Отново сме в задънена улица и решението е само нови избори"

Интервюто на Теодора Симова с Александър Димитров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мъж се готви да гласува на парламентарните избори в Прищина, Косово, 9 февруари 2025 г.

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за изборна победа на Албин Курти и неговата партия

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за победа на премиера Албин Курти и неговата партия на днешните парламентарни избори в страната.  Парламентарни избори в Косово Движение "Самоопределение" печели 38 процента от гласовете, сочи екзитпол проучване, цитирано от Ройтерс. Ако бъде потвърден, този резултат ще наложи на Курти да потърси..

публикувано на 09.02.25 в 21:10
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун.

Лидерът на Северна Корея планира да развива ядрения арсенал на страната си

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун обяви, че възнамерява и занапред да засилва ядрения арсенал на страната си.  В обръщение по време на визита в министерството на отбраната Ким увери, че не иска "ненужно напрежение" в региона, но засилващото се сътрудничество на Съединените щати, Япония и Южна Корея води именно до това. По думите му "армията и..

публикувано на 09.02.25 в 20:49
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп очаква при проверките в Пентагона да бъдат разкрити злоупотреби за милиарди долари

Президентът на САЩ Доналд Тръмп очаква да бъдат открити злоупотреби за милиарди долари, предназначени за американските въоръжени сили. В интервю за телевизия  Fox News  Тръмп съобщи, че "може би в следващите 24 часа" ще натовари своя сътрудник Илон Мъск и подчинените му служители да влязат в Пентагона, за да проверят как се харчат средствата на..

публикувано на 09.02.25 в 20:34
Володимир Зеленски

Зеленски: За да има избори, трябва да отменим военното положение, така ще загубим армията

Ако преди края на войната бъде отменено военното положение в Украйна и бъдат произведени избори, страната ще загуби армията си и от това ще се възползват руснаците. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за британската телевизия ITV News. "Трябва да отменим или преустановим военното положение. Ако преустановим военното..

публикувано на 09.02.25 в 20:17

Кампания под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" в училищата в Кюстендил и в Дупница

Кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците  под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  започва в Кюстендил и Дупница. Тя се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от Образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е провокирана..

публикувано на 09.02.25 в 20:02
Президентът на Литва Гитанас Науседа и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в президентския дворец във Вилнюс, Литва, 9 февруари 2025 г.

Фон дер Лайен отбеляза "нова ера на свобода" за Литва, Латвия и Естония, Захарова с остър коментар

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова реагира с остър коментар на новината за окончателното изключване на балтийските държави от останалата от съветско време обща електропреносна мрежа с Русия и Беларус.  "Прибалтика вече се освободи от науката, образованието, суверенитета и развитието. Това е логично продължение на..

публикувано на 09.02.25 в 19:35
Снимката е илюстративна, архив.

Тежко натоварен руски петролен танкер е заседнал и потъва в Балтийско море

Тежко натоварен руски петролен танкер е заседнал днес в териториалните води на страната в Балтийско море, предаде ДПА, позовавайки се на местни медии.  Корабът официално плава под флага на Антигуа и Барбуда. И зданието "Комерсант" съобщи, че плавателният съд потъва. Започнало е разследване. Танкерът "Коала" превозва 130 000 тона мазут, пише  в..

публикувано на 09.02.25 в 18:37