Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар.
Успява ли да се справи в живота с вирусите?
"Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой началник ще извика, за да попита "какво става с вирусите?". Това е много важно, така че те за мен са едно удоволствие, една радост, едно предизвикателство и в същото време една трудност, която непрекъснато преодолявам", казва гостенката в рубриката "Горещи сърца".
Професор Аргирова работи много години в областта на вирусите. Уверена е, че човек може да се справи с вируса, защото е по-умен от него. За нея вирусът е малък изкуствен интелект.
"Прави това, което той иска. Превръща те в машина за правене на вируси. Така че трябва да се учим от него в това отношение. Човек може да се справи като много разумно види от къде идват заплахите, абсолютно ги елиминира, защото винаги има начин за това - било ваксина, било дезинфекция, било вид поведение, зависи за какъв вирус говорим."
"Много обичам да знам новостите. Много обичам да ги чета, от какъвто и характер да са. Обичам да ги прилагам и това ме поставя винаги, не знам дали са няколко, но на какви крачки напред пред останалите. Много рядко ме изненадва някакво събитие. Обикновено вече знам и съм предупредена за него".
Министерският съвет реши да предложи за награждаване проф. д-р Радка Аргирова с орден „Св. св. Кирил и Методий“ - огърлие за особено значимите ѝ заслуги за развитието на медицинската наука и на медицинската специалност "Вирусология" в България.
"Аз съм казала, това е най-големият орден - като вляза в метрото и стане половината пейка, да ми отстъпва място, или в рейса."
Казват ѝ "я вирусологията да дойде тук, да седне".
Повече чуйте в звуковия файл.
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..
" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..