"Решихме да не се затрие тая реликва. Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения, стабилни суми", разказва пред БНР Никола Манолов от църковното настоятелство.
Инициативата за мащабния ремонт възниква преди 2 години.
"Ходихме по разни институции, но, за голямо съжаление, мълчалив отказ. Ние твърдо решихме, че трябва да стане. Защото е престъпление спрямо нашите деди да го загубим", изтъква Манолов.
Строителите, които участват във възстановяването на храма, както и живеещи в чужбина родопчани също са направили дарения. В кампанията се включват и мюсюлмани от региона, както са направили и техните предци, когато преди 150 години е издействан султански ферман за църковния градеж.
"Те се присъединяват, като дават по колкото лири им е било на сърце, и казват – не знаем откъде ще се прихване, Господ е един", подчертава инж. Иван Георгиев от църковното настоятелство.
Камбанарията на църквата е изградена през 1927 г. Сега се обновява напълно.
"Обновлението не трябва да прекъсне с тази юбилейна годишнина, а ще продължи и догодина. Предвиждаме до камбанарията един навес, миряни да могат да се събират, да бъде по-удобно на празничните дни за събиране на повече хора", обяснява Георгиев.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..