Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови правила за шофьорските изпити, а защо не проверка на знанията на всички зад волана

Автоинструкторът от Силистра Боян Димов
Снимка: Незабравка Кирова

От декември влизат в сила нови правила за шофьорските курсове и изпитиПромените бяха обнародвани в Държавен вестник още през септември. Според тях всеки кандидат-шофьор ще има право да се яви на теоретичен и практически изпит само четири пъти за половин година. При неуспех, ще трябва да заплати нов курс на обучение.

От бранша на инструкторите не са сигурни, че това ще направи обучението и шофьорите по-добриИма обаче предложение за проверка на знанията на онези, които от години са зад волана

От Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България смята, че изпитите по теория са невъзможни за купуване, защото са изцяло електронизирани. Искането е и практическият изпит да стане такъв и преди да започне часът, курсист и обучаващ се да се регистрират в GPS система, да се въвежда маршрут, както и упражнението, което трябва да се отработи, а не да се закарва семейството на работа и на училище. 

Автоинструкторът от Силистра Боян Димов не вижда това как може да се случиА и корупцията може да се увеличи, ако се постави ограничение за правото на явяване на изпит по кормуване.

Оказва се, че младите шофьори, на възраст 18-21 години, са сравнително добре подготвени, според пътните полицаи, макар че за десетмесечието на годината са допуснали два пъти повече пътнотранспортни произшествия в регион Силистра, на фона на следващата възрастова група, съобщи главен инспектор Радостин Върбанов, началник на сектор "Пътна полиция".

И ако младежите лесно се разсейват, то при по-старите водачи невниманието е заради загуба на рефлекси. Основните причини за ПТП, според анализа на "Пътна полиция", са отнемане на предимство и несъобразена скорост.

Боян Димов не е съгласен с чувството на вина, което се опитват да вменят на автошколите, че не учат младите добре.

Не трябва да се усложнява още процедурата, смята главен инспектор Радостин Върбанов.

Голяма част от произшествията, които се случват всеки ден и правят движението по улиците с автомобил трудно, са заради цялостно неспазване на правилата за движение по пътищата – даване на мигач, път на пешеходеца, изчакване на светлинните сигнали на светофари, движение в кръгово кръстовище. Правила, които трябва да се спазват и тогава, когато инструктора го няма до вас.

Репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

700 млн. лева от програма "Околна среда" за подобряване качеството на въздуха в градовете

700 милиона лева от програма "Околна среда" на Европейския съюз са отделени за подобряване на качеството на въздуха в градовете, съобщи министърът на околната среда и водите Петър Димитров. Други 611 милиона лева от програмата са насочени към мерки за управление на отпадъците.  Градовете допринасят за 70% от глобалните въглеродни емисии и затова са..

публикувано на 19.11.24 в 17:10
Президентът Румен Радев

Президентът: Санкционираната по Магнитски олигархия поглъща държавата с големи хапки

Няма да има разлика между България и Румъния по пътя им към Шенген. Това увери президентът Румен Радев и допълни, че чакаме позитивни новини на 12 декември. "Ние подехме, когато трябваше навреме да изкараме от тази летаргия нашите партньори, положението на България и Румъния в Шенген. Мога да кажа, че всички правителства си вършеха работата...

публикувано на 19.11.24 в 17:08
Богдан Богданов говори на брифинга, който представители на ПП-ДБ  дадоха в централата на  ДСБ на ул.

ПП-ДБ сезират прокуратурата за сградата на ул. "Врабча", предоставена на ДПС с решение на МС

ПП-ДБ ще сезира още днес прокуратурата с искане за всеобхватна проверка на мотивите, с които правителството дава на ДПС да ползва имот-държавна собственост на столичната улица "Врабча". Това съобщи бившият министър на икономиката и настоящ депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов. Според него това е само един от примерите за овладяване на държавата от..

публикувано на 19.11.24 в 17:01
Сергей Лавров на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, Бразилия, 18 ноември 2024 г.

Лавров за атаките срещу Брянска област с американски ракети: Ясен сигнал, че Западът търси ескалация

Руският министър на външните работи Сергей Лавров предупреди, че украинските атаки срещу Брянска област с американски ракети са  "ясен сигнал", че Западът търси ескалация. "Файненшъл таймс": Първи украински удар с ATACMS по руска територия Русия твърди, че Украйна е обстрелвала района на Брянск с ракети ATACMS "Без американците е..

публикувано на 19.11.24 в 16:58

Няма да бъде свикван кризисен щаб заради проблемите с водата в Ловеч

Няма основание за свикване на областен кризисен щаб  заради проблемите с водоснабдяването. Това каза областният управител на Ловеч Дора Стоянова по повод искането на групата общински съветници от ПП– ДБ, които настояват за  свикване на щаба и за създаване на временна парламентарна комисия, която да анализира проблемите с водоснабдяването и да..

публикувано на 19.11.24 в 16:56
Проф. Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна

"Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна. Може да се сравни единствено с Карибската криза от 1961година".  Такава оценка направи пред БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика, бивш зам.-министър на отбраната. Днес Украйна отбеляза 1000 дни от началото на пълномащабната руска инвазия с изтощени..

публикувано на 19.11.24 в 16:55
доц. Албена Танева

Доц. Албена Танева: Когато корабът потъва, не е най-важният въпрос кой ми открадна портмонето

Когато корабът потъва, не е най-важният въпрос кой ми открадна портмонето. Това каза пред БНР доц. Албена Танева, политолог и преподавател по Публична администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "В момента, в който започнат да се появяват, а те вече се появяват, ситуационни популистки формации, които ефектно раздават смели..

публикувано на 19.11.24 в 16:54