Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сергей Иванов: Зехтинът е най-фалшифицираната стока в ЕС

"Качествен зехтин под 10 евро за литър няма. Всичко, което се продава под тази цена, трябва да буди съмнение"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гръцките власти иззеха от пазарите слънчогледово олио, оцветено като зехтин, с опасни за здравето оцветители. 

Няма информация част от този зехтин да е стигнал и до българския пазар. Засега гръцките власти информират само за продажба на техния пазар, уточни кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева. Тя допълни, че е открита и лаборатория, в която е ставало оцветяването:

"Те са купували слънчогледово олио, оцветяват го с различни неща, за да добие цвета на зехтина и са го продавали много скъпо. След като властите взеха проби, в лабораторията се оказа, че те са слагали оцветители, които дори са опасни за здравето".

Властите предупреждават да не се купува от пазари и случайни хора. Катя Пеева напомни, че обикновено тези търговци се насочват към чужденците, които по-трудно могат да различат качествения зехтин. 

"Качествен зехтин под 10 евро за литър няма. Всичко, което се продава под тази цена, трябва да буди съмнение". 

Зехтинът в магазините е проверен, подчерта журналистът. На тези щандове обаче има и зехтин, който струва около 5 евро за литър. Това не е зехтин за храна, той не е качествен, той се продава за палене на кандило, обясни тя и призова да се внимава. 

Катя Пеева изтъкна очакванията на фермерите до няколко месеца цената на зехтина да падне с 20-30%, заради високото производство през тази година. 
"Нищо ново под слънцето. Оцветени масла са се продавали винаги. Зехтинът е най-фалшифицираната стока в ЕС", подчерта в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Сергей Иванов от Асоциация "Активни потребители".

Той отбеляза измамите, в които зехтинът се разрежда със слънчогледово или рапично олио и така се сваля цената. Това е търговска измама, но не е опасно за здравето на хората, успокои Иванов и предупреди, че трябва да се внимава, когато се купуват евтини продукти под името "Зехтин"

Той подчерта, че когато се засече някаква фалшификация в България, почти никога не се стига до край. Стоката се изтегля от пазара, но няма последствие за производителя, уточни Иванов.

"Когато внасяме зехтин от Румъния, как на никой не му светва червената лампа в държавните служби, че Румъния не е производител", попита той. 

И припомни, че понякога важната информация се пише с много дребни буквички - така хем е спазен законът, хем се заблуждава потребителят.

Цялото интервю на Юлияна Корнажеа с Катя Пеева и Сергей Иванов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Афганистански бежанци стоят на пакистанско-афганистанската граница на 12 октомври 2025 г.

В Истанбул: Афганистански и пакистански преговарящи обсъждат сигурността

Афганистански и пакистански преговарящи ще обсъдят днес в Истанбул въпроси, свързани със сигурността, и създаването на механизъм за следене на прилагането на споразумението за прекратяване на огъня. Конфронтацията, която доведе до десетки смъртни случаи, сред които и цивилни, започна преди две седмици след експлозии в центъра на Кабул, за..

публикувано на 25.10.25 в 13:18

Част от бижутата в Лувъра са преместени в банков трезор

Пет дни след грандиозния обир в Лувъра, част от ценната колекция бижута на парижкия музей беше преместена във Френската централна банка по съображения за сигурност, съобщава ДПА. Бижутата бяха..

публикувано на 25.10.25 в 13:01
Премиерът на провинция Онтарио Дъг Форд

Онтарио преустановява рекламната кампания срещу митническите тарифи на САЩ

Канадската провинция Онтарио преустановява рекламната кампания срещу митническите тарифи на САЩ, която предизвика американския президент Доналд Тръмп да прекрати преговорите за търговско споразумение с Канада. В спорната реклама се чува гласа на покойния американски президент Роналд Рейгън, който казва, че митата предизвикват търговски войни и..

публикувано на 25.10.25 в 12:25

Директорът на ТД на НАП в Бургас е открит мъртъв

Директорът на Териториалната дирекция на НАП в Бургас Кирил Пологов е открит мъртъв с огнестрелна рана в района на поморийското село Бата. Няма данни за упражнено насилие, а до него е намерен личен законно притежаван пистолет. Той е страдал от тежко злокачествено заболяване, а няколко часа преди инцидента е напуснал онкологичния център в Бургас.  Кирил..

публикувано на 25.10.25 в 12:20
Служителки разчистват фризьорски салов в търговски център

Въпреки засиления натиск и санкциите: Военните действия в Украйна не спират

В момент на засилен натиск на западните съюзници срещу Москва и обявените нови санкции - военните действия не спират. Най-малко двама души бяха убити, а над десет ранени при руски удари с дронове и ракети тази нощ в множество региони на Украйна. Въпреки несъстоялата се среща Тръмп - Путин в Будапеща, продължава търсенето на..

публикувано на 25.10.25 в 12:19
Бойко Борисов беше посрещнат от робот-куче по време на регионалната младежка академия на ГЕРБ в Разград

Борисов очаква прокуратурата да разследва договора с "Боташ"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов очаква прокуратурата да се самосезира и да разследва как е сключен договора с турската компания “Боташ”, по който България е длъжна да плаща всеки ден по милион и 50 хиляди лева. "Когато има един перфектно подписан договор с арбитраж в Швейцария, ако тръгнем да го разваляме, ще загубим и ще платим 6 милиарда. А..

публикувано на 25.10.25 в 12:14
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Джорджа Мелони е вестоносец на по-балансираното бъдеще на ЕС

" Културната революция в Италия се ръководи от Джорджа Мелони . Тя направи всичко възможно да възстанови традиционни културни и исторически ценности и практики на италианското общество, което в дълбините си остава патриархално." Това мнение изрази пред БНР проф. Здравко Попов, председател на Института за публична политика. Според него Мелони..

публикувано на 25.10.25 в 12:07