Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка. Най-далечното разстояние за него сега е от морето до планината. Но и на нея се радва от прозореца на дневния център за деца и младежи с увреждания в Банско. Мечтата му да пътешества сега е възможна само чрез интернет.
В дневният център за деца и младежи с увреждания в Банско "Здраве" всички са като едно семейство, а порасналите деца приемат това място като своето училище. Тук прекарва зимите си Димитър Стоев. Млад човек, различен от другите, защото умът и тялото му са в постоянна битка. Той обаче се чувства добре, не се оплаква:
"Сестрите ми са омъжени в този район. Една от сестрите ми спомена, че тук има дневен център, зимата може да сме тук. С децата в центъра няма скука. Разнообразие голямо, всеки ден нещо различно, все се смеем, пеем, танцуват, играят."
Вече 10 години Димитър е прикован към инвалидната си количка. "Малко тъжно звучи", признава той.
От малък Митко иска да пътува по света. Другата му страст са автомобилите.
"Съжалявам, че преди да стане този инцидент никъде не съм ходил, дори в България не съм обикалял. Все бях вглъбен в работа. Последните години работих като автомонтьор – страст."
В един момент решава, че ще стане студент и изборът му отново е свързан с туризма. Тогава се случва инцидентът.
"Записах висше – мениджмънт в хотелиерството и ресторантьорството и на един стаж във Франция, в обедната почивка с колегите отиваме на море и при скок в морето си удрям главата долу, в дъното, и ми се счупват шийни прешлени. Оттам следва пълна парализа. Една година във Франция лекуване, рехабилитация. След това се прибрах в България. В България нямаше места за хора като мен. 6-7 години си бях вкъщи – работих каквото може по движения с крака, ръце. Имахме благотворителни кампании, търсех места за лечение. 2021-ва година в Сърбия направих трансплантация на стволови клетки; с няколко месеца рехабилитация там много напреднах, но средствата свършиха."
Нищо не е по-жестоко от смазващото усещане, че си сам между четири стени, а животът в инвалидна количка е отдалечил приятелите от теб, споделя Димитър Стоев:
"Дълго време не излизах. Чувството да си сам – семейството е покрай теб, но както имах много приятели, изведнъж останаха двама-трима. Чувството е направо смазващо! Дълго време стоя на прозореца, гледам и си мисля – светът как минава, продължава, а аз стоя на едно място."
Пътешественикът Митко дори виртуално си е набелязал спирките за поредното пътуване.
"Винаги съм си мечтал за Филипините, Тайланд – природата, културата. Този район там ми е най на сърце."
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..