Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка. Най-далечното разстояние за него сега е от морето до планината. Но и на нея се радва от прозореца на дневния център за деца и младежи с увреждания в Банско. Мечтата му да пътешества сега е възможна само чрез интернет.
В дневният център за деца и младежи с увреждания в Банско "Здраве" всички са като едно семейство, а порасналите деца приемат това място като своето училище. Тук прекарва зимите си Димитър Стоев. Млад човек, различен от другите, защото умът и тялото му са в постоянна битка. Той обаче се чувства добре, не се оплаква:
"Сестрите ми са омъжени в този район. Една от сестрите ми спомена, че тук има дневен център, зимата може да сме тук. С децата в центъра няма скука. Разнообразие голямо, всеки ден нещо различно, все се смеем, пеем, танцуват, играят."
Вече 10 години Димитър е прикован към инвалидната си количка. "Малко тъжно звучи", признава той.
От малък Митко иска да пътува по света. Другата му страст са автомобилите.
"Съжалявам, че преди да стане този инцидент никъде не съм ходил, дори в България не съм обикалял. Все бях вглъбен в работа. Последните години работих като автомонтьор – страст."
В един момент решава, че ще стане студент и изборът му отново е свързан с туризма. Тогава се случва инцидентът.
"Записах висше – мениджмънт в хотелиерството и ресторантьорството и на един стаж във Франция, в обедната почивка с колегите отиваме на море и при скок в морето си удрям главата долу, в дъното, и ми се счупват шийни прешлени. Оттам следва пълна парализа. Една година във Франция лекуване, рехабилитация. След това се прибрах в България. В България нямаше места за хора като мен. 6-7 години си бях вкъщи – работих каквото може по движения с крака, ръце. Имахме благотворителни кампании, търсех места за лечение. 2021-ва година в Сърбия направих трансплантация на стволови клетки; с няколко месеца рехабилитация там много напреднах, но средствата свършиха."
Нищо не е по-жестоко от смазващото усещане, че си сам между четири стени, а животът в инвалидна количка е отдалечил приятелите от теб, споделя Димитър Стоев:
"Дълго време не излизах. Чувството да си сам – семейството е покрай теб, но както имах много приятели, изведнъж останаха двама-трима. Чувството е направо смазващо! Дълго време стоя на прозореца, гледам и си мисля – светът как минава, продължава, а аз стоя на едно място."
Пътешественикът Митко дори виртуално си е набелязал спирките за поредното пътуване.
"Винаги съм си мечтал за Филипините, Тайланд – природата, културата. Този район там ми е най на сърце."
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..