Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Радка Рубилина е директор на Чешкия център в София

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.
 
„Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част от обществото, която се осмелява да почете националният празник на Чехия – създаването на Чехословакия, който е 28 октомври, са студентите.“ Разказва директорката на Чешкия център в София Радка Рубилина.

На 28 октомври 1939 г. студенти излизат по улиците на Прага, а срещу тях са хвърлени войските на протектората, които започват да стрелят срещу тях. Тогава загива студента Ян Оплетал. Убийството му предизвиква вълна от неодобрение и бурна реакция. Студентите започват всеки ден, все повече и повече да излизат по улиците и да протестират. Недоволството им продължава до 17 ноември, когато десетки от тях губят живота си.

„След това войските на протектората затварят всички висши учебни заведения в цяла Чехословакия. Оттогава 17 ноември се чества като Ден на студентите в Чехия, в Чехословакия и става Международен ден на студентите.“, обясни Радка Рубилина.

Според Рубилина тези събития припомнят, че студентите са единствената сила, когато обществото се страхува, когато обществото мълчи. Те са единствените, които се осмеляват да излязат на улиците и да протестират.


В днешно време 17 ноември е един от най-живите и най-празнуваните дни в Чехия. Обикновено чехите не обичат да празнуват националните празници. По-скоро излизат някъде в природата или на вилата, в градината. Но 17 ноември е изключение. Всяко семейство пали свещичка на определено място. Но това място вече не е свързано със събитията през 39-та година, а с тези от 90-та. Тогава в страната е сложен края на комунистическия режим. В Чехословакия се поставя в началото на демократичното управление.

„Дори националното радио изкарва специален автомобил, с когото излъчва от площад „Народни Трида“, където са се случили най-важните събития през 89-та година, когато студентите излизат на улицата и срещу тях е хвърлена милицията на Чехия.“

Целият ден е изпълнен с дискусии, с неформални срещи и разговори между хора, които обикновено не се срещат, не си говорят. Една такава среща е в музикален клуб, където се събират рокаджиии от 70-те и 80-те години, които разговарят със съвременните млади хора за живота тогава.

„17 декември е ден, в който се отварят темите за свободното общество, както и за младите хора. Студените все още имат едно определено и важно място в обществото в Чехия. Те успяват да направят различни формирования, да излизат на демонтрации, да стачкуват, така че останалата част от обществото да ги чуе. От последните големи техни демонстрации, в които те окупират различни сгради в Чехия, се съсредоточават върху теми, които са от глобален характер. Темите са свързани с опазването на околната среда и с намаляване на вредните емисии в атмосферата.“

Разговорът с Радка Рубилина продължава със Стената на Джон Ленън. Повече за нея ще научите от звуковия фай




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16