Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити.
Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са създадени STEM център и солна стая, а със средства на дарители е изградена детска площадка.
Най-голям процент от децата, посещаващи Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра, са с аутизъм, при който най-много страда социалното взаимодействие и затова се прилагат различни терапии за изграждане на емоционално-поведенчески модели.
"Трета учебна година съм тук. Започнах с 32 деца. В момента са 80 децата. Не звучи добре това, че са все повече специалните деца, но звучи много добре, че те са намерили онази среда, която е адекватна на техните потребности. За тези деца в масовото училище не са удачни условията", коментира Нели Маринова, директор на учебното заведение.
"Не сме забавачница. Не се грижим само да не се ударят и до обяд да бъдат някъде прибрани или целия ден. Тези деца си ги имаше, те може би ще стават повече – все още има и доста, които не са в центъра, тези деца бяха в масовите училища и детски градини, но там са за обучителни затруднения, по-леки. Които са с множество дефицити не се чувстваха добре."
Популяризирали работата си с Лятна академия, за да им повярват повече хора.
"Вървеше си като бивше помощно училище. Тук е едва ли не последна грижа", разказва Нели Маринова за родителския прочит на ситуацията. Това обаче се променило и с подобряването на базата, и "със страхотната работа на екипа", когато започнали да ги търсят все повече родители.
Само през 2024 година са направени множество ремонти и нововъведения. Състоянието на фасадата било много лошо. Финансиране дошло от инвестиционната програма на МОН. Сградата е паметник на културата и вечер е осветена. На финала е изграждането на СТЕМ център, направили са мини лаборатория на открито, както и солна стая. Осигурена е и допълваща, алтернативна комуникация за невербалните деца.
"С интерактивни дъски, които не натоварват, не са със син екран, за да обременяват. Повечето от кабинетите са обновени. Направихме и зала за полезни умения. Организирахме много добре пространството с кухненски бокс – месят, готвят, правят сандвичи. Там, където обучителните затруднения са по-сериозни и по-трудно биха могли да се компенсират, наблягаме на полезните умения – един ден да могат да бъдат гъвкави навън. Изключително много интегрирани СТЕМ уроци: в магазина, в музея, в библиотека", пояснява директорът на Центъра за специална образователна подкрепа.
Макар дарители да са подпомогнали изграждането на детска площадка, учебното заведение има нужда от изграждане на цялостна дворна настилка. Трябва да бъде положен бетон, но има нужда и от дървета и зеленина, затова ще се търси съдействие от ландшафтен архитект. Очакванията са през лятото да започнат строително-ремонтните дейности.
В края на годината родителите организираха базар, като постигнаха още една цел, освен финансовата в размер на близо 5000 лв.
"Това много ги обедини, изключително се мобилизираха. В момента, в който усетих, че са твърде напористи, трябваше да ги подкрепим. Много хора прегърнаха идеята. Сумата, която се събра, за размерите на града е внушителна. Показахме, че тези деца имат място, могат да се социализират."
От масово училище идва синът на Деница Димитрова, преди две години. Тя признава, че за родителите на деца със СОП е трудно да се насочат към това училище, "защото всеки иска да е в нормално", но:
"Откакто сме в ЦСОП-а, съм много доволна и спокойна. Преподавателите и целият персонал вдъхват доверие, работят с любов, стараят се. Имаме напредък. Всеки месец се отключва по някоя нова дума. Препоръчвам го на всички родители, които се чудят дали да поемат по този път."
Водят децата ги в парка, на театър, на екскурзия, допълва майката за активностите извън центъра.
С типичен ранен детски аутизъм е диагностициран синът на Тезджан Ферад. Детето посещава центъра вече пета година, преди това е било невербално.
"Това е първата институция, където той успешно беше адаптиран, много плавно. Влиза с такова желание! Не мога да го настигна сутрин. Вече има изградени и социални контакти. Самите деца си създават собствен кръг. Това е много голяма стъпка в неговото развитие и много голямо облекчение за моето ежедневие. Ежедневно с детето работят психолог, ерготерапевт, мога да отчета само напредъка. Вече много по-лесно контактува и се изразява. Вече прави и по-сложни изречения."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Незабравка Кирова, БНР
Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица. Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест... "Всяка буква има послание",..
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
С протеста утре просто търсим начини желанието на работниците да бъде удовлетворено. Ние война няма да водим, няма да искаме оставки...
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов...