Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците.

Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия живот, защото не сме научили децата. Пренебрегвайки тези възможности от негативни санкции, създаваме общество, в което е възможно да властва безнаказаност, смята Величка Таседжикова, учител по български език и литература, директор на 70-о ОУ "Св. Климент Охридски" в София и секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета.

Би трябвало да се говори за оценка в целия диапазонот редовното посещаване на училище, до грубото налагане на претенции на родители и деца за писане на по-високи оценки, тоест да отчита всички проявления на детето и неговата среда, коментира Таседжикова пред БНР.

"Оценката има две страни – тя е и положителна, и отрицателна", уточнява тя и напомня - във всеки момент на нашия живот ние биваме оценявани.

Снимка: БГНЕС

Според училищния директор оценката следва да се прилага за всички ученици и задължително да има възможност да бъде променяна, иначе ще бъде безсмислена.

По думите ѝ по-важни ще бъдат последиците, с които тя ще се свързва – например прием в определени училища или стипендии.

С подобна оценка училищата не абдикират, категорична е Величка Таседжикова.

Според нея, ако се пристъпи към подобно оценяване, субективният фактор трябва да бъде сведен до минимум.

"Не се боя от това, че тези оценки ще бъдат използвани като дамоклев меч над учениците."

"Моите връстници живеят с чувство за безнаказаност", разказва 12-окласникът Александър Александров, председател на Ученическия съвет в Румънската гимназия в София. Според него "много често се вижда антисистемно поведение от осмите класове" като новодошли.

Родителски НПО обаче реагират резервирано към оценката "дисциплина".

"Тази новина непрекъснато се претопля. Това, което ни притеснява, е, че има много нерешени и неясни отговори – какво следва и как се формира подобна оценка за поведение. Това е оценка, която вероятно би се ползвала като наказание. Идва въпросът за стъпките преди това – как едно дете се подкрепя, когато има трудности", изтъква Яна Алексиева от Асоциация "Родители".

Тя е на мнение, че разговорът по тази тема е "сигнал за всички, че има безсилие, тревога и нужда от повече работа с децата и семействата".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59