В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.
На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата, разказва културният антрополог Росен Гацин. Той разказва, че е много интересна иконата на светеца, защото той е доста по - млад за разлика от другите светци и е изобразен с пословичния инструмент за зарязване на лозето, откъдето тръгва и името "Зарезан".
Според преданието при зарязване на лозето, Богородица минава покрай него, отивайки на църква, той и се присмял, а тя се връща в селото и казва на жена му да отиде на лозето, защото Трифон си е отрязал носа. Когато неговата съпруга отива и вижда как той замахва да отреже лозето, но реже носа си. Посланието на тази легенда е ,че трябва да имаме страхопочитание към традицията и народните обичаи, казва Росен Гацин.
На 2- ри февруари е пък Сретение Господне.
Денят на лозарството в народната памет се свързва с ритуалното преливане на лозите с червено вино и правенето на венци от пръчките на изрязаните лози. Във всеки дом, където има стопанин с лозе се слага на видно място, за да може годината да бъде плодородна.
Навсякъде в страната този ден се празнува днес и по стар стил на 14 - ти февруари. По традиция жени не участват в ритуалното зарязване на лозите, но например в Южна България те са включени в обичая. Най- тачената жена днес е тази на царя на виното, титла, която също е част от Трифоновден.
От февруари започва новият цикъл на стопанската година началото е с Трифон Зарезан, ако на Димитровден хората се прибират от полето и спират всички спонаски дейности, но от Трифонов ден нататък се отваря годината, като вендъж се отбелязва на 1 и но и на 14 февруари, като за мен датата не е толкова важна, а поводът, който олицетворява, допълни още за БНР Росен Гацин.
Още по темата в интервюто на Добринка Добрева с Росен Гацин.
Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията. Прекрачвайки прагът й ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..
Днес от 18.00 ч. във Военния клуб в София ще бъде представен документалният филм на Поля Станчева "И стигнаха до края на света", посветен на българската диаспора в Аржентина. Станчева е бивш генерален директор на БНР. Тези българи са заминали преди 100 години . В онзи момент много европейци тръгват към Аржентина. Аржентина им подарява земи и..
Следващата история ще ни отведе на едно място в Брюксел, където странно или не, традиционната българска баница е предпочитана пред гофретите и кроасаните .Това специално място е пекарна "Добруджа", където по стари български рецепти, които се предават от баща на син , се правят баници, тутманици, козуначени кифли и принцеси. Оказва се, че..
"Шест маратона на шест континента": инициативата, която е част от каузата "Бягай с множествена склероза", вече е започна! Зад гърба на Гергана Василева – маратонец и автор на кампанията, вече са два от континентите: Европа и Северна Америка. Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите..
Новият филм на Пон Джун-хо "Мики 17" вече е на екран и в България. Премиерата му бе на 31 януари в Южна Корея. Своеобразно завръщане на голям екран за режисьора, взел "Златна палма" и "Оскар" с "Паразит", но дали научнофантастичната черна комедия ще подсили ефекта "халю" по света, а и у нас? Самият Мартин се..
„В дни като този се радвам, че съм заместник-кмет точно в този ресор, защото образованието и младите хора са приоритет на кмета Васил Терзиев. Това не е първият работен ден за строителите, а началото на една нова визия за младежките политики в София – визия, която поставя младите в центъра на вниманието и им дава възможност да се развиват и да..
Браковете между малолетни и непълнолетни не са присъщи на ромските традиции. Така наречените “детски бракове” са характеристика на домодерното общество. Това е допускането, върху което се гради изследването “Мечтай смело, цели се високо”. Само преди едно столетие домодерните семейни модели са доминирали в българското общество, а по-рано са..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..