Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.
Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен, на Кинефикация. Тя е дошла в Сливен на 18 години, родена е в бесарабското село Валя Пержей, Молдова. С нея работи и брат й, доц. Николай Куртев-един от инициаторите за създаване и откриване на Тараклийския държавен университет "Григорий Цамблак", награден от Агенцията за българите в чужбина с медал „Паисий Хилендарски“ за принос в българската наука, култура и образование.
Ето какво разкзава Анна, която от повече от 50 години живее в Сливен, роден край на някогашните изселници през 18 век след поредната руско-турска война.
"В том пети обърнахме внимание на нищетата на изселените българи, третирани като неблагонадеждни политически от тогавашната съветска власт. В шести том, който е почти готов, обръщаме внимание на глада от 1920-23 ,1930-33 и най-вече глада от 1945 до 1947 г., когато в Бесарабия, тоест Южна Украина и Молдова, измряха цели махали, села, семейства, когато хората се погребваха без опело....
В излезлия през декември том разказваме и за разселените от съветската власт бесарабски българи в Сибир, през 1941, първи период; тогава се преименуват и българските села....1944-45 г. започва завръщането на разселените, но за кратко. 1945-47 и 48 започва второто разселване и второто преименуване на българските села. Българинът е непримирим, затова е и такова отношението към него.
Българинът е облагородил Молдова и Южна Украина..... Красиви села, чисти села....Дядо ми разправяше, знае от неговия дядо, когато се изправиш, виждаш заек чак до 5-6 км, даже и трева не е растяла, само змии, чакали, пустош вятър. През лятото температурата понякога стига до 41 градуса. Зимата стига до минус 35 градуса."
Анна Малешкова, бесарабска българка от село Валя Пержей, разказва за тежката съдба на своите хора от Южна Украина и Молдова както по царско руско време, после по съветско време, така и сега - недолюбвани както от властите в Украина и Молдова, така и от българските управляващи през годините.
Защо обезлюдяват селата на бесарабските българи?
Още по темата в звуковите файлове.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Трета операция – поставяне на изкуствена тазобедрена става направи днес ортопедът д-р Георги Димитров, на именния си ден в ПЛевен. А и той е от..