Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Столипиново ранните бракове са нормалност

3
Ромска сватба
Снимка: БГНЕС

      
Браковете между малолетни и непълнолетни не са присъщи на ромските традиции. Така наречените “детски бракове” са характеристика на домодерното общество. Това е допускането, върху което се гради изследването “Мечтай смело, цели се високо”. Само преди едно столетие домодерните семейни модели са доминирали в българското общество, а по-рано са съществували и в Европа. 

Историкът Румян Сечков наблюдава процесите в ромските общности у нас и забелязва, че през последните 20-30 години ситуацията по отношение на ранните бракове и броят на децата в ромските семейства се променят със значителни темпове. Отчетливо се очертава тенденцията към намаляване на ромските бракове сред деца и подрастващи, но все още съществуват места в България, където посоката на развитие не се обръща.

“Има места като Розино, където хората живеят бедно, много затворено. Те са от маргинализирани общности, дошли от други места, за да живеят там. Всичко това оказва влияние. Там наистина нещата не се случват на този етап.”, споделя Сечков.

По-учудващо за него е, че подобни процеси се забелязват и при по-богати роми. Такъв е примера с ромския квартал Столипиново в Пловдив. Там не само при маргинализираните семейства, но и при по-богатите се наблюдава бракосъчетание в много ранна и крехка възраст. Хората там го считат за нормално.

Основни двигатели на ранните бракове сред ромските деца са майката и бабата. Потвърждава го и младо момиче, родом от град Лом - Грозденка Владова, чиито родители са сключили брак, когато са били между 14 и 15-годишна възраст.

“Баба ми от страна на майка ми си беше наумила, че мама трябва да се омъжи за тати, защото той е от богато семейство и няма да ѝ липсва нищо. Тази жена не осъзнаваше какво прави тогава. Разбирам я, мислила е за доброто на дъщеря си, но понякога родителите грешат. И това да заробиш детето си на 14-годишна възраст не е било най-доброто решение", разкрива Грозденка.

Майката и бащата на Грозденка остават необразовани, зависят изцяло от своите родители. Двете им дъщери също не получават образование. По-късно родителите им се и развеждат.

Други движещи фактори на ранните бракове в ромските общности са утвърдените авторитети по места. Също и пасторите, които проповядват и разпространяват християнската протестантска теология.

“На някои места ролята на пасторите е много положителна, а на други свръх отрицателна", казва Сечков. "Всичко зависи от самия пастор. Случва се пастори да венчават малки деца.”

Религиозната пропаганда сред ромите датира много отдавна. Евангелски църкви са съществували и преди промените през 90-те години. Сега църквите са повсеместни. Има много пастори, като голяма част от тях са необразовани. Те вървят и разговарят от човек на човек, което също оказва силно влияние. 
     
"Мечтай смело, цели се високо”, е мотото и името на проект, свързан с превенцията на ранната детска раждаемост и ранните бракове сред ромските общности в България. В работата по проекта се включва консорциум от български граждански организации, които правят проучвания на терен. С помощта на социални  работници, здравни и образователни медиатори, ромски активисти, пастори и други влиятелни фигури са проведени разговори с роми на възраст между 12 и 17 години. Изследването обхваща 10 общности от общините Видин, Лехчево, Ловеч, Нови пазар, Ракитово, Розино, Самоков, Средец, Столипиново и Твърдица.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05