Тези българи са заминали преди 100 години. В онзи момент много европейци тръгват към Аржентина. Аржентина им подарява земи и те започват да ги отвоюват от джунглата. Българите пристигат, защото са земеделци. Тези българи започват не просто да населяват тази страна, а да я строят, поясни тя.
"Българите са участвали в създаването на тази страна, която е изградена предимно от мигранти."
Аржентина е "изключително интересна страна на страсти и контрасти, която започва от екватора и стига до ледниците на Антарктида", посочи авторката на филма.
По думите ѝ, освен земеделци, някои от тях са работили на нефтените платформи, други – във фабрики за месо и кланици близо до Буенос Айрес.
Днес сънародниците ни, които говорят български, са около 90-годишни. Останалите са трето и четвърто поколение и много рядко някой от тях говори езика, особено в смесените бракове, разказа Поля Станчева в предаването "Хоризонт до обед".
"По-интересно е, че пеят на български. Много тъжно е това, че няма кой да ги научи български. Младите искат. Мисля, че сме им длъжници. Би трябвало да им подадем ръка."
"Нека им помогнем да запазят българското си самосъзнание, защото те го носят", призова тя.
В Аржентина не се преподава български език, а бихме могли да помислим за наши студенти, които да отиват там на практика и същевременно да преподават, смята Станчева.
Според нея, една част от тези млади хора – трето и четвърто поколение, искат да бъдат български граждани, но за целта трябва да знаят български език и така се получава Параграф 22.
Именно третото и четвъртото поколение се връщат, показва историята на други емигрантски нации, допълни авторката на документалната лента, откривайки символика в това.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности. Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем" . "Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост , затова трябва да сме..
Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер Бианка . Повече от 10 години живее и работи в Ню Йорк, където завършва знаменитата школа на Лий Страсбърг, поставя спектакли, пише сценарии и режисира, участва в няколко филма и театрални постановки. "..
В събота започва поредното световно първенство по снукър, на което ще има авторитетно българско присъствие. Десислава Божилова е избрана за съдия на финала на 4-5 май, като преди това ще ръководи и други срещи от шампионата. Както признава и президентът на нашата федерация, това е най-значимото събитие в историята на българския снукър. Десислава е..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..
Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...