Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наричат го българския Леонардо да Винчи:

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

В село Михалци преди 170 години отец Матей създава първото в региона българско народно взаимно училище

7
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище
Снимка: Здравка Маслянкова

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото. 

Съратник на Левски, основател на училища и читалища, енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край

В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище. Сградата днес е руина.

Първото училище с читалище в Павликенско, сграда на общината, лекарски кабинет, смесен магазин, музей, пълна руина. Това са превъплъщенията, през които е преминала през 170-годишната си история най-представителната сграда в село Михалци.


В нея са посрещани войските на генерал Гурко, играни са забранени от властите театрални пиеси. В основата е отец Матей Преображенски-Миткалото, разказват Лилия Дончева, секретар на читалището в Михалци, и кметът на община Павликени Емануил Манолов:

"Миткалото е основател на килийното училище, което е създадено през 1870 година. В него се е помещавала и една стая за читалище. То е основал няколко училища и читалища във Великотърновска област, тук е най-старото училище".


В съвременното читалище на Михалци са запазени оригиналните плочи, които са били поставени на училището, създадено от отец Матей Преображенски. Запазен е и първият печат на читалището. Бил е от пет части – по една за всеки член от настоятелството, и за да се подпише и подпечата протоколът за важните решения, е трябвало и петимата да дадат своята част от щемпела.

Около 1970 година училището на отец Матей Преображенски е превърнато в музей, функционирал близо 20 години. Днес сградата, която е паметник на културата от местно значение, е руина. Намира се в общ двор с храма "Успение Богородично", който е паметник на културата от национално значение.

Съвременното читалище на Михалци

"Всички хора в селото много държат да се възстанови сградата и да си се използва, казва Лилия Дончева.

Възстановяването ще е трудно и скъпо, заради специфичния статут на сградата, но община Павликени е предприела действия, обясни кметът Емануил Манолов:

"Провели сме разговори със специалисти в архитектурно, реставрационни и консервационни работи. В бюджета имаме предвидени средства за проектите. След като сме готови с техническия проект, да видим каква ще е стойността, възнамеряваме да кандидатстваме по различни програми за културното наследство. Проблемът е от покрива. Правена е някаква реставрация през годините. Видът и материалите ще бъдат запазени. Надявам се да вдъхнем живот на тази сграда".

Моно Петров Сеизмонов, както е рожденото име на отец Матей Преображенски, е от великотърновското Ново село. Будно момче, постигнал много за България за 47-е години от живота си, разказва Елена Христова, директор на Историческия музей в Павликени:

"Той едва 9-годишен отива в Дряновския манастир, а после в Преображенския, където през 1848 година се подстригва и става монах. Той е бил не само духовник, а човек с разнородни познания и търсения. Опитва се да направи мелница с вода и пясък, нещо като перпетуум-мобиле. Бил е енциклопедист. Той е бил търсещ човек, опитал се е да направи пушка с няколко цеви. Бил е лечител и билкар".

Съвременното читалище на Михалци

Отец Матей Преображенски е учил хората на бубарство и копринарство, селектирал е различни сортове зеленчуци. В Павликенския край и днес се отглежда сорт люта чушка, която местните хора наричат "Матейка".

В павликенския исторически музей се пази и е реставриран, създаденият от Матей Преображенски "Вечен календар", който е висял на стената пред учениците в михалското възрожденско училище, разказва Елена Христова:

"Поръчал е на майстор Венко да нарисува "Вечния календар" за взаимното училище. Вечният календар визуализира православните богослужебни книги, празниците, това помага за изчисленията, там са дните, месеците. Можел е да послужи за ръководство за хората за всеки ден".

Вечният календар на Матей Преображенски - Павликени

Матей Преображенски е бил голям почитател на театралното дело, а съратникът му Бачо Киро по това време създава първия в България селски театър в близкото градче Бяла черква. Михалчани са плащали необичайна такса за гледане на представленията, разказва Елена Христова:

"Отец Матей решава да въведе такса от една къщна метла. Всеки е оставял своята метла до входа и е гледал представлението. Отец Матей е наградил всеки с книги и подаръци. Помагал е за ефектите и гърмежите в театъра. Наричат го българския Леонардо да Винчи, единственото изключение е, че не е можел да рисува".

Вечният календар на Матей Преображенски ще заема централно място в новата интерактивна музейна експозиция в Павликени, остава да бъде възстановено училището на отец Матей в Михалци.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30