Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" отбелязва 1140 години от успението на Свети Методий

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

4
Национална библиотека "Св.Св. Кирил и Методий"
Снимка: Виктория Петрова

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий. Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. 

В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на глаголицата и кирилицата, и на Свети Методий Славянобългарски. Патрон на събитието е вицепрезидентът Илияна Йотова. 

"Голи са без книги всичките народи понеже без оръжие не могат с врага на нашите души да се сразят". Това е заветът на по-малкия от двамата братя Свети Кирил Философ, който се е запазил през вековете", припомни директорката на Националната библиотека доц. Калина Иванова при официалното откриване на събитието, посветено на 1140 години от успението на Свети Методий.

"Ето как ние българите, закърмени с глаголица сме насърчили учениците на Солунските братя да създават своята азбука, а те не свой ред с благодарност да я кръстят на учителя си Кирил", каза доц. Иванова. 

Свети Методий е по-големият от двамата братя, създали славянската писменост. Методий е по-мъдрият, по-улегналият, двигател на създаването на глаголицата, подчерта вицепрезидентът Илияна Йотова.

"Когато във Велехрад той умира през 885 г., в житието се казва: "Събра се народ от безчислено множество, хора, които го изпроводиха със свещи, плачейки за добрия учител и пастир. Мъже и жени, малки и големи, богати и бедни, свободни и роби, вдовици и сираци, чужденци и студенти, недъгави и здрави. Всички оплакаха оногова, който беше всичко за всички, за да спечели всички", посочва тя. 

Йотова припомни многобройните мисии, в които Свети Методий участва приживе - Моравската мисия, срещата с папа Адриан II в Рим.

"Длъжни сме пред паметта на нашите първоучители, апостоли, да продължаваме знанието за тях. За съжалени, в някои страни особено в Средна Европа, особена в страните около нас, делото на Светите братя Кирил и Методий, приключва със смъртта на Методий във Велеград. Оттам в техните учебници и образователна система, особено в средното образование, не се казва нищо за продължителите на това. Не се казва нищо за хората, които опазваха и развиха делото на светите братя, нито дума за техните ученици, нито дума за голямата държавническа роля на Цар Борис, по чието време се създават двете книжовни школи Търновската и Охридската", допълни вицепрезидентът.

Национална библиотека

След официалното откриване посетителите имаха възможността да видят два оригинални ръкописа, свързани с паметта на Свети Методий

Д-р Бояна Минчева е ръководител на Направление "Ръкописно-документалното наследство" на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" обясни, че двата експоната ще бъдат включени в по-голяма изложба за делото на Светите Братя, която ще бъде открита на 13 май.

"Единият е ръкопис от първата половина на XIII в. Представлява изборен Апостол, в който са включени славословия за Св. Методий. В този перагмент е включен тропар на Св. Методий от най-ранната служба на светеца, изписана най-вероятно от Константин Преславски. Другият документ е един по-късен документ, свързан с историята на славяните и политическите проекти на духовни лица, оглавени от Арсений IV. Този проект е свързан с обединението на славянските народи и извозването на тяхното освобождение.

В книгата са включени ликове на светци, духовни лица и светски владетели, които са почитани сред цялото славянство. Става дума за XVIII в., като сред тях е подреден и Свети Методий, който не е до брат си Кирил, а до Св. Ефрем - архиепископ сръбски. Това не е необичайно, защото двамата братя имат еднаква тежест и святост сред всички славянски народи по онова време", каза д-р Минчева. 

Един от документи се съхраява върху пергамент и трябва да се пази в помещение с температурно-влажностен режим, те са ценни и поради това, че са пряко свързани с българската история и българската културна памет.

Българският принос в културата на славяните през Средновековието до модерната епоха е акцент в изложбата "Азбука и история" на проф. Вася Велинова.

"Идеята е да покажем България като родина на кирилицата, която след това става общата славянска азбука на всички средновековни славянски държави. И най-важното е да покажем, че азбуката в онази епоха е била не само графичен феномен, но и инструмент за идентичност, за опазване на националната идентичност и етническа неприкосновеност и в този смисъл азбуката е не само лингвистичен, но и културен феномен", допълни тя. 

Според проф. Велинова историческите събития намират отражение в промяната на азбуките през годините.

"Когато България приема християнството при цар Борис, българите все още нито са разполагали със собствена азбука, нито с преводи на свещените текстове - на говоримия от народа език. Създадената азбука от Кирил и Методий - глаголицата е била мислена за азбука за западните славяни от Великоморавия. Но историческите събития и политиката на тамошните владетели предопределят съдбата на учениците на Свети Методий след смъртта му през 885 г", казва още тя. 

Върху 22 пана изложбата "Азбука и история" показва ръкописи, епиграфски материали - едни от най-ценните епиграфски находки край манастира в село Равна, осъществени от проф. Казимир Попконстантинов, който заедно с доц. Аксиния Джурова е консултант на изложбата.

Изложбата е предназначена за широк кръг от любители на културната история, на българското средновековно минало. Хора, които се интересуват писмеността, от краснопис и средновековно писмо, за да се види този голям духовен дар, който българите са дали на света.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Ерол Емилов Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39

Тръмп и Путин на карнавала в Габрово, Пътна помощ тегли сглобката

Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..

публикувано на 16.05.25 в 07:07

Духът на Ирландия в музика и танци: кои са Sonas?

Пленителният магнетизъм на Ирландия със своята музика, литература, напитки и танци привлече вниманието и на Автономията за слушане. Това доведе в Десети студен комплекс на "Хоризонт" българо-ирландската банда Sonas ,  обединяваща танцьори и музиканти, вдъхновени от ирландската музика.  Един от българските елементи в групата е Росен..

публикувано на 16.05.25 в 07:00

Разходка из света на скалите и ценните ресурси

Животът на геолога доц. Невен Георгиев е интересен. Професионалното му призвание го води не само из прекрасни природни кътчета в страната ни, но и до места като Конго, Антарктида, Казахстан, Зимбабве.  Той се занимава с геология от около 30 години. Сред интересите му в областта са локалните тектонски структури. Следи и образуването на..

публикувано на 15.05.25 в 17:28

Клоун весели самотни клиенти в необикновен ресторант в Израел

В Тел Авив има необикновен ресторант. Всички, които работят в него – готвачи, сервитьори, музиканти са доброволци. Ръководи ги бивш главен готвач, която работи в елитен ресторант на Израел и е необикновена управителка. На празници, когато еврейската традиция предполага събиране на семействата на вечеря, има самотни хора, без семейства или хора,..

публикувано на 15.05.25 в 17:02
Снимката е илюстративна

Врачански ученици ще пишат на глаголица в работилница в регионалната библиотека

Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица. Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест... "Всяка буква има послание",..

публикувано на 15.05.25 в 06:55
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02