17 са авторите на бижута, обединяващи своите творения за изложбата. Експозицията ще бъде подредена в галерията, чийто уредници са също ученици на Владимир Буров. Всеки от участниците е попил от него тънкостите на занаята , но и е изградил след това своя уникален стил. Изключително важни са първите стъпки, казва Владимир Буров, обяснявайки какво най-напред се случва на прекрачилите прага на ателието му.
В началото обаче те със сигурност са чули от учителя си.
„Може би защото, раздавайки красота, бижутерите са едни щастливци , интересът към изработката на ювелирни изделия не е малък , но сме малко тези , които обучаваме“ , казва Владимир Буров, който е и заместник председател на Занаятчийската камара в Пловдив .
Преди да се оттегли от активното преподаване в училище „Никола Вапцаров“ , Владимир Буров подготвя 4 ма учители, които да продължат делото му , а и днес децата учат по програмата , изготвена от него. Спомня си и за положените усилия да се оборудват кабинетите, но е и горд , че всичко това си е струвало . А от обучението не се е отказал и продължава с курсовете в ателието му. Там срещаме Ния от София , която вече е изработила първите си бижута.
Ани Анастасова е вече утвърден автор на бижута и казва , че винаги ще си спомня първите уроци на Владимир Буров , когато е докоснала камъка и среброто и е разбрала, че това е нейното призвание.
Наистина това вдъхновение е определящо, подчертава Владимир Буров, който с радост следи изявите на своите възпитаници у нас и в чужбина.
И е чест за мен, допълва Владимир Буров, че ще се представяме заедно, а сред избраните от него уникати със сигурност ще блести и изящната сребърна роза , която нарича „моята запазена марка“.
Винаги в създаденото има частица от чувствеността на бижутерите, казва в заключение Владимир Буров , доволен , че и той и учениците му са се посветили на този „вечен занаят“, доставящ наслада и радост и даряващ красота.
За творческата тръпка, любовта към занаята и за удовлетворението да предаваш знание, е репортажът на Кремена Данева. Чуйте го в прикачения файл.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..