Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

| Интервю
Снимка: БГНЕС

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането. В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС.

Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира безопасността на средата за активно, устойчиво и безопасно придвижване на деца в града. Класацията не е оценка на пътната безопасност и не се базира върху конкретни показатели като брой инциденти, коментира пред БНР Драгомира Раева, координатор "Чиста мобилност" в сдружение "За земята", партньор на "Чисти градове" за България. По думите ѝ, докладът е информативен.

Сред критериите, които се разглеждат, са защитените улици около училищата, ограниченията за безопасна скорост – до 30 км/ч, наличието на велосипедна инфраструктура.

Децата са по-уязвими на пътя, те не се виждат добре, не преценяват добре ситуацията, тъй като нямат житейски опит. Нямат и когнитивната способност да оценят опасността. Следва да изграждаме условията за мобилност с оглед на тези фактори, подчерта Раева.

Мерките, дори да ги има на хартия, трябва да се прилагат и да има контрол, заяви тя във връзка с ограничението за движение по централни улици в столицата с до 30 км/ч. 

Болоня е сред скорошните примери за успешно прилагане на модела. Ограничението на скоростта покрива 80% от уличната мрежа там и това води до драстичен спад на инцидентите.

Освен че ограничава скоростта, мярката 30 км/ч намалява и трафика, защото повече хора се чувстват комфортно да ходят пеша, допълни Драгомира Раева.

Много родители водят децата си с личен автомобил заради липсата на алтернативи. Когато градският транспорт няма добро покритие, а велосипедните алеи са разпокъсани, с контактни точки на пресичане, които затрудняват дори възрастните, този вариант не се избира. София е чудесен град за велосипеден транспорт, времето е подходящо целогодишно и общината трябва да адресира това, смята координаторът от сдружение "За Земята".

Според Раева паркоместа срещу велоалеи е абсурден конфликт.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34