Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде дебнат спотърите и какви тайни снимат?

Марко, Камен, Благо (от ляво на дясно)
Снимка: Добромир Видев

Преди още да има официално съобщение за идването на новия Ф-16 и полета му, за това съобщиха в социалните мрежи. Къде случайно, къде нарочно снимките му в полет също бяха пуснати там от специален вид хора. Това са спотърите

Те "дебнат" за сега извън районите на летищата, идващите самолети и снимат. Това е хоби. Което може би има потенциал или да накара младежите да станат авиоинженери, пилоти, и авиатори. Или да бъде част от един особен вид туризъм.

"Въоръжени" с всякакви видове фотоапарати, обективи и раници Камен, Благо и Марко от Хонконг снимат самолетите, кацащи и излитащи от летище "Васил Левски".

Камен със сигурност ще се възполза в приятелите си от наскоро организирания ден на отворените врати на военното летище "Враждебна". Понеже пистата на летището е буквално от другата страна на полосата за излитане на гражданските самолети.

Светът гледа на спотърите различно. Поне в различните държави. Камен разказва, че всяко летище в Европа си има място за снимане на самолети. Това място е организирано от собствениците на летището и достъпно срещу такса. У нас след доста сигнали от страна на спотърите, едва миналата година концесионерът на летище "Васил Левски" осигурил един автобус за обиколка. И обещал, че и в София ще има такова място за снимане на самолети. Камен разказва обаче, че не всичко може да се снима.

Марко от Хонконг допълва:

"Това е малко сложна ситуация. Нямам много подробности, тъй като не разбирам много от българското законодателство. Имам си настойник, който ми помага с целия процес. Но засега не мога да направя нищо, защото българският закон позволява на полицията да задържи лична техника поне за три месеца. За да заведе документите в прокуратурата, за да повдигне евентуално обвинение. 

Но за съжаление е само април, така че не мога да направя нищо за момента и мога да изчакам само края на юли или август, за да отида и да си поискам оборудването. Ако не, трябва да намеря друг начин да си купя нова камера и обектив. Ако сме в Хонконг не би имало проблеми. Бил съм на много летища. Бил съм в Цюрих, в Швейцария. Там можем да снимаме, защото имат официално място на летището. Плащате няколко евро за влизане като билет и след това те оставят да останеш цял ден. В България в момента знам, че го обмислят да направят такова нещо. Но уточняват правилата. Но аз се надявам да организират нещата така, че да можем да получим нашето официално място за снимане на самолети. Засега само можем да го правим от поляните около летището".

Марко, Камен, Благо (от ляво на дясно)

Хубаво би било да има повече млади хора, които да се присъединят към нас, казва Марко от Хонконг. Той казва, че това е доста евтино хоби.  И дори  нямате нужда от най-скъпия фотоапарат. Но най- хубавото е, че може да излизате с хора и да разбирате различни неща в живота като инженерството и авиацията.

"Аз съм от Хонконг. Уча тук и родителите ми са тук. Така че, основното ми хоби включва авиационна фотография с приятелите ми. Благо, Камен. Забелязваме около летище София за специални самолети, които идват от САЩ. Обикновено идват и за карго самолети. Просто харесвам авиацията. Това е нещо, което ме очарова от времето, когато бях малко момче, летях често с родителите си. Обикаляме Азия много с малки самолети."

Кой е най-интересният самолет, който сте снимали?

"Ами тези украинските самолети, Антонов. Те са много стари. Обаче ги ползват за извънгабаритни товари и те идват в България може би понякога много рядко. Това са някои много редки самолети, които не можете да видите в Хонконг.

В момента съм в 11-и клас. Планирам да уча авиационно инженерство или свързано с авиацията в университета. След това или ще работя по поддръжката на самолетите, или ще работя като комерсиален пилот. Планирам го още. С компанията съм от миналата година. И с Благо и Кармен си ходим на такива места, за да снимаме самолети."


Още в репортажа на Добромир Видев в "Закуска на тревата". 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30