Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

24 000 разрешения за работа на чужденци у нас са издадени от началото на годината

Атанаска Тодорова, КНСБ: Да положим повече усилия за привличането на лица с български произход към пазара ни на труда

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Само за първите пет месеца на годината са издадени общо 24 000 разрешения за работа в България на чужденци, а за цялата 2024-а година те са били 35 000. 

Това каза за Българското национално радио Атанаска Тодорова, главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ.

През летния туристически сезон става особено актуална темата с наемането на чужденци на българския пазар на труда. Преди дни социалният министър Борислав Гуцанов обяви пред депутатите от ресорната парламентарна комисия, че ако се запазят темповете за внос на кадри от първите няколко месеца на годината, до края на 2025-а ще бъдат наети поне 50 000 чужди граждани. Едно от предизвикателствата е вносът на кадри с български произход. 

Междувременно разногласия със синдикатите срещнаха предложения за законови промени, изготвени от работна група начело с вицепремиера Гроздан Караджов, за значителното освобождаване на вноса на работници с цел да се подпомогне бизнесът заради липсата на кадри. Една от лансираните идеи е вдигане на квотата от сегашните 20 на 50 процента чужденци от персонала в една фирма. 

Туристическата виза не ти дава право да работиш законно в България. Ако някой чужденец е решил да се труди легално у нас, трябва да има сключен трудов договор с работодател, който да подаде документите му в съответната институция в зависимост от това по какъв ред ще бъде нает. Регламентирането на правото на достъп на чужденци до българския трудов пазар е съгласно Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност и Закона за чужденците. Сезонната заетост до 90 дни, например, е с т.нар. регистрационен режим, за който не се изисква предварително пазарен тест и търсене за работното място първо на български гражданин или гражданин на друга страна-членка на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство. Регистрацията в този случай в Агенцията по заетостта отнема до 7 дни. За гражданина на трета държава-чужденец работодателят в този случай подава заявление заедно с международния му паспорт и сключения трудов договор, и нищо друго. 

Когато става въпрос за разрешителен режим, обаче, работодателят подава документите в дирекция "Миграция" към МВР – единно разрешение за пребиваване и работа, което е с продължителност до 3 години или за срока на трудовия му договор. Срокът за издаването е до 30 календарни дни. 

Атанаска Тодорова

Тя подчерта, че има сериозен ръст най-вече на т.нар. краткосрочна заетост, в която влиза сезонната работа в хотелиерството, ресторантьорството и селското стопанство:

"За 2024 година гражданите на трети държави за краткосрочна заетост са били 10 000, докато сега за първите 5 месеца ние имаме вече регистрирани 13 000. Най-предпочитани остават краткосрочната заетост, след това - единното разрешение за пребиваване и работа, командированите работници, граждани на трета държава, също са една значителна категория".

Чуждите кадри, дошли на българския пазар на труда от началото на годината, са от общо 71 държави, като най-много са от Узбекистан, Киргизстан, Турция, Индия, Непал. 

Най-малък брой граждани на трети държави, регистрирани за достъп до пазара на труда в България, са лицата с български произход, отчете Тодорова в предаването "Хоризонт до обед".

"За миналата година те са само 147. Украйна, Молдова, Сърбия и Русия са за тази година. За миналата имаме и граждани на РСМ с български произход. Не е задължително да имат паспорт, трябва просто да има доказана родствена връзка с България, лицето.

Да положим повече усилия по отношение на привличането на лица с български произход към българския пазар на труда. Те са по-близки като култура, корените, които имат в България, биха им позволили да водят по-нормален живот".

При тях я няма и езиковата бариера, която останалите граждани на трети държави имат, идвайки в България, отбеляза експертът.

"Държавата обаче няма целенасочена политика към привличането на тези лица". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работиха: Георги Даскалов, Мария Сивкова-Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51
Четирима ще се борят за директор на ПГТЕ

15 кандидати за директори на 8 училища в област Монтана

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир. За 8 училища ще има конкурси за директори 15 са кандидатите за директори на 8 училища в област Монтана. Няма недопуснати, уточняват от..

публикувано на 25.07.25 в 13:47

Платформа помага в управлението и превенцията на хроничния стрес и професионалното прегаряне

Иновативна платформа за управление и превенция на хроничния стрес, бърнаута и менталното здраве помага още преди появата на клинични симптоми.  Разработката е дело на млад екип от амбициозни бизнес дами, с практика и опит и в науката.  Радостина Минина от екипа на Practical Stress е част от екипа на платформа за превенция на хроничния стрес...

публикувано на 25.07.25 в 13:35

Президентът Радев: КС не отстрани пороците в Конституцията

Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд.  Така президентът Румен Радев коментира това, че вчера КС не успя да събере мнозинство по искането на държавния глава и депутати от "Възраждане", "Има такъв народ" и БСП да обяви за противоконституционни текстовете от Шестата поправка в Основния закон,..

публикувано на 25.07.25 в 13:32

На първо четене: Приеха три проекта, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари . В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията.  Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат - заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..

публикувано на 25.07.25 в 13:26

Новият председател на ГЕРБ във варненския район "Одесос": Няма напрежение в структурата

По думите на Петков няма информация за подписка , защото такава не е представена нито пред местното ръководство във Варна, нито пред централното ръководство на ГЕРБ в София. Той подчерта, че на проведените две събрания през изминалия месец е канил и д-р Тошев, но той не е присъствал.  "През последните години има недостатъчно добра активност,..

публикувано на 25.07.25 в 13:18
Професор Мишел Стравшински

Проф. Мишел Стравшински: Много специалисти се връщат в Израел заради засилващия се антисемитизъм

Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..

публикувано на 25.07.25 в 12:40