Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Вълчев за доклада за РСМ: Ще направим всичко, което правилникът ни дава като оръжие

| Интервю
Ивайло Вълчев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

"Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус". 

Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще бъде последният дебат в зала, а на 9-и предстои самото гласуване, обяви той. 

Вълчев обясни, че от българска страна по доклада са работили само той и Станислав Стоянов

"Ние двамата сме единствените, които имаме правото да внасяме предложения и да пратим каквото и да било по този доклад. Това, че всички заедно застанаха зад нас и подкрепиха фактите, които ние изнесохме, и нашето усещане, че нещо не е наред в този доклад - само мога да се радвам и да бъда благодарен на останалите колеги".

"Когато сме в България, може да имаме различни идеологии, но специално във външната политика по отношение на РСМ не мисля, че има и една крачка, по която да се различават идеологиите на ИТН и "Възраждане" в случая", изказа мнението си евродепутатът в предаването "Неделя 150".
По думите му работата на докладчика е да проучи всичко, което се случва, и да говори и с двете страни. Докладчикът Томас Вайц обаче е говорил само с представители на официалните македонски власти и институции и нито веднъж не се е срещнал с представител на което и да било от етническите малцинства в Северна Македония, твърди Ивайло Вълчев. И разказа, че председателят на външната комисия е отчел перфектна работа на Вайц.

Евродепутатът подчерта, че внесените български поправки по доклада са срещнали вътрешна опозиция в групата на докладчиците. "Самият основен докладчик не беше намерил за нужно да ги вкара в т.нар. компромиси. Компромисът е когато докладчикът съставя доклада си и в него включва предложенията на всички останали. Нашите неща просто ги нямаше вътре", уточни той.
"Ние тук не сме изпуснали нищо. От първата секунда, в която сме видели текста на доклада, сме предупредили за какво става дума. Струваше ми изключително много усилия да накарам нашите хора да се задействат в самата България. Тук имаше други неща, които са по-важни. Благодарен съм на всички колеги от НС, които приеха единодушно това решение, както и на всеки от българските официални лица, който излезе и говори по темата. Когато отсрещната страна говори всеки ден на ниво министър-председател, на ниво президент и външен министър, за да е ясно, че има проблем и имаме какво да кажем срещу тях, от наша страна говоренето трябва да идва от същите позиции", подчерта мнението си Вълчев.

За гласуването на доклада в зала евродепутатът коментира:

"Не бих бил спокоен, докато не видя това нещо да мине през залата. Първо то трябва да бъде внесено. Хората от ЕНП трябва да спазят своя ангажимент и да го внесат като поправка, която ще бъде гласувана и която ще намери място в писмения текст на доклада. Тези игри с внасянето на устни поправки е несериозно".
По думите му ако ЕНП не внесе писмени поправки, ще го внесат от партията на европейските консерватори и реформисти. Ще направим всичко, което правилникът ни дава като оръжие в ръцете, декларира той.

"Какво се случва в ЕНП - това е въпрос, на който бих искал да получа отговор, за да знам какво е станало, за да сменят те своята позиция за няколко месеца".

Цялото интервю на Диана Янкулова с Ивайло Вълчев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52